75% użytkowników nie rozumie ryzyka mobilnych cyberzagrożeń

0

Urządzenia mobilne cieszą się ogromną popularnością, jednak ich właściciele nadal lekceważą zagrożenia, jakie mogą się z nimi wiązać. Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że 28% użytkowników na całym świecie nie wie nic lub wie bardzo niewiele na temat mobilnego szkodliwego oprogramowania.

Badanie pokazuje, że w Europie tylko 47% smartfonów i 61% tabletów z Androidem posiada zainstalowane oprogramowanie bezpieczeństwa, podczas gdy 26% smartfonów i 43% tabletów nie posiada żadnego zabezpieczenia – nawet w postaci hasła. Ryzykowne zachowanie użytkowników takich urządzeń może wynikać z faktu, że 27% z nich nie jest świadomych istnienia cyberzagrożeń atakujących urządzenia mobilne, a 26% wie o takich niebezpieczeństwach, ale nie przejmuje się tym faktem.

Sprawę pogarsza fakt, że 18% niechronionych smartfonów z Androidem zawiera informacje, które są szczególnie poszukiwane przez atakujących: kody PIN do kart bankowych, hasła do systemów bankowości online oraz inne dane finansowe. 24% z nich przechowuje hasła do portali społecznościowych oraz prywatnych i służbowych kont e-mail, klucze VPN i inne poufne zasoby. Niektórzy użytkownicy nie zadają sobie trudu, aby przynajmniej ustawić hasło chroniące ich urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, ale wciąż przechowują na swoich smartfonach prywatne e-maile (49%), korespondencję firmową (18%) oraz „dane, których nie chcieliby nikomu pokazać” (10%).

Badanie pokazało, że w okresie 12 miesięcy 41% użytkowników smartfonów i 36% użytkowników tabletów zetknęło się ze szkodliwymi aplikacjami, a 18% użytkowników smartfonów i 24% użytkowników tabletów padło ofiarą włamania do swojego konta w serwisie online.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ