34% firm ryzykuje nie kontrolując prywatnych urządzeń

0

Kaspersky Lab, wraz ze specjalistami ds. badań rynku z B2B International, przeprowadził badanie wśród ponad 5 000 starszych menadżerów IT z różnych firm na całym świecie. Wyniki pokazują, że większość firm nie poświęca wystarczającej uwagi kwestii zabezpieczenia korporacyjnych urządzeń mobilnych oraz przechowywanych na nich danych.

Mobilne zagrożenia znacząco ewoluowały w ciągu ostatnich lat. Ponieważ coraz więcej urządzeń z Androidem posiada dostęp do internetu, nastąpił gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania atakującego system operacyjny firmy Google. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszy się model pracy zezwalający na przynoszenie prywatnych urządzeń, czyli BYOD, i coraz więcej pracowników aktywnie wykorzystuje własny sprzęt w celach związanych z pracą, np. do dostępu do firmowej poczty.

Jeżeli firma nie reguluje wykorzystywania prywatnych smartfonów i tabletów mających dostęp do korporacyjnej infrastruktury IT, poufne informacje zaczną wyciekać z systemu – jest to tylko kwestia czasu. Wyciek może zostać spowodowany infekcją szkodliwego oprogramowania lub zgubieniem urządzenia przez pracownika; w obu przypadkach rezultat jest taki sam – dane zostają utracone lub wpadają w niepowołane ręce.

Rozwiązaniu problemów związanych z prywatnymi i korporacyjnymi urządzeniami mobilnymi służą wyspecjalizowane rozwiązania MDM wykorzystywane przez 28% przebadanych firm. Kolejne 29% firm częściowo wdrożyło rozwiązania MDM. Niestety, częściowe wdrożenie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim urządzeniom mobilnym oraz przechowywanym na nich danym. W szczególności 34% respondentów przyznało, że ich firma nie wykorzystuje rozwiązań do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ