33% Europejczyków współdzieli urządzenia bez zabezpieczeń

0

33% użytkowników z Europy, którzy udostępniają urządzenia z dostępem do internetu swoim bliskim i znajomym, nie podejmuje żadnych działań mających na celu zabezpieczenie poufnych informacji.

Właściciel komputera, smartfona czy tabletu często nie jest jedyną osobą, która korzysta z takiego urządzenia w celu uzyskiwania dostępu do internetu – do dzielenia się swoimi urządzeniami przyznaje się niemal jeden na trzech Europejczyków. 29% użytkowników dzieli swoje urządzenie z innymi osobami dorosłymi w gospodarstwie domowym, 4% pozwala z niego korzystać swoim dzieciom, podczas gdy 1% udostępnia je nawet kolegom lub współpracownikom. Należy zauważyć, że dotyczy to urządzeń, które są najczęściej wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do internetu, co oznacza, że najprawdopodobniej zawierają one cenne dane, takie jak loginy czy hasła do kont.

Pozostawienie urządzenia przekazywanego innym osobom bez ochrony jest niezwykle niebezpieczne – nie można mieć całkowitej pewności, że inni użytkownicy posiadają wystarczającą wiedzę na temat cyberzagrożeń. Beztroska lub nieświadoma osoba może połknąć przynętę oszusta lub pobrać szkodliwą aplikację. Aż 33% Europejczyków, którzy udostępniają swój komputer, telefon lub tablet innym, nie stosuje żadnych środków bezpieczeństwa, ponieważ „nie dostrzega zagrożeń”. Jedynie 38% użytkowników tworzy kopie zapasowe istotnych danych, zanim udostępni swoje urządzenie innej osobie, 33% zabezpiecza swoje dane za pomocą hasła, a 20% unika przechowywania ważnych danych na współdzielonym sprzęcie.

Udostępnianie komputera lub smartfona innym zwiększa ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem, utraty danych lub kradzieży kont online, dlatego tak ważne jest stosowanie kilku prostych środków bezpieczeństwa: zawsze twórz kopie zapasowe ważnych plików, kasuj informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, wyłączaj automatyczne uzupełnianie formularzy, staraj się kontrolować prawa dostępu użytkownika na urządzeniu i korzystaj z programów, które zapewniają ochronę przed cyberzagrożeniami – zaleca Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ