Zdrowa infrastruktura

0

Profilaktyka jest zawsze tańsza i bardziej przyjemna niż samo leczenie. Do podobnych wniosków zaczynają dochodzić szefowie działów IT, opiekujący się firmową infrastrukturą.

Ludzkie zachowania są bardzo zróżnicowane i często nieprzewidywalne, ale nie powinno nas to martwić, bowiem gdybyśmy postępowali według schematów, życie stałoby się przeraźliwie nudne. Niemniej co do jednego jesteśmy zgodni – największą wartość człowieka stanowi zdrowie – „Szlachetne zdrowie nikt się dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – pisał przed wiekami klasyk. Troska o najważniejsze dobro powinna być dla gatunku ludzkiego priorytetem. To jednak tylko teoria. Wielu ludzi prowadzi normalny tryb życia, aczkolwiek całkowicie zaniedbują profilaktykę. To sprawia, że leczenie staje się trudniejsze, a w skrajnych przypadkach jest już za późno na jakąkolwiek kurację.

Co wspólnego ma troska o zdrowie z infrastrukturą IT? Wbrew pozorom występują tutaj podobne mechanizmy. Część administratorów wychodzi z założenia, że obsługiwane przez nich środowisko zaprojektowano według najlepszych wzorców i nic złego się nie zdarzy. Po co więc martwić się na zapas i marnować czas na zbędne analizy? Jednak wśród adminów można spotkać osoby niespokojne i dociekliwe, szukające dziury w całym. Złośliwcy mogą ich porównać do hipochondryków, wmawiających sobie istnienie różnych poważnych chorób. „Admini hipochondrycy” bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju narzędzia do monitoringu. Uważnie śledzą trendy w nadzorowanych systemach, wykorzystanie zasobów pojemności dyskowych, zbierają i przetwarzają logi. Uzyskania w ten sposób wiedza pozwala zminimalizować ryzyko awarii, a nawet jeśli już do niej dojdzie, można sobie z nią dużo łatwiej i szybciej uporać.

Proaktywny monitoring
Niektóre organizacje z uwagą śledzą trendy w nadzorowanych systemach IT i wykorzystują uzyskaną wiedzę do planowania. Inne zupełnie nie interesują się stanem infrastruktury, dopóki nie dojdzie do awarii. Niemniej w ostatnim czasie wzrasta ilość firm dbających o profilaktykę. Na rynku pojawia się wiele nowych narzędzi do monitoringu różnych środowisk IT, w tym nawet kontenerów. Niektóry producenci oferują tego typu rozwiązania jako wartość dodaną. Świetny przykład stanowi system InfoSight oferowany przez producenta macierzy dyskowych Nimble Storage. W podobnym kierunku zmierza Veeam. Rozwiązanie Veem ONE wchodzące w skład pakietu Veeam Availability Suite, udostępnia funkcje monitorowania w czasie rzeczywistym, raportowania i planowania mocy obliczeniowych na potrzeby infrastruktury kopii zapasowych i wirtualnej. Veeam umożliwia analizowanie i monitorowanie infrastruktur VMware vSphere i Microsoft Hyper-V oraz wykrywanie potencjalnych problemów mogących wpłynąć na wydajność tworzenia kopii zapasowych i działanie aplikacji produkcyjnych. Proaktywne monitorowanie zasobów ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Administrator może śledzić rozmiar migawek, otrzymuje też z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o zapełnianiu się repozytoriów kopii zapasowych. Narzędzie pozwala śledzić stan zadań backupu i weryfikacji oraz tworzyć mapy firmowej infrastruktury wirtualnej.

box_itfocus_700x100px_bzd_wpis

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ