Test Storagefocus: TotalBackup

0

Na obecność usługi TotalBackup w naszym teście zgodziliśmy się warunkowo. Usługodawca TotalBackup jest obecnie w fazie przekształcania i przemodelowywania tej usługi (już wkrótce będzie ona świadczona pod marką BitBank). Zdecydowaliśmy się jednak na przedstawienie tej aplikacji czytelnikom, ponieważ jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające kompresję backupowanych plików (kompresja jest wykonywana przed transferem na zdalny serwer, dzięki czemu samo kopiowanie pliku trwa krócej, a na serwerze pliki zajmują mniej miejsca – oczywiście stosowanie tej funkcji ma sens tylko wtedy, gdy nie kopiujemy dużej liczby skompresowanych już wcześniej materiałów multimedialnych). Wprowadzenie kompresji nie wpływa jednak negatywnie na wydajność – czas kopiowania testowego zestawu plików mieścił się w średniej przy włączonej kompresji. Fakt ten zyskuje na wartości m.in. dlatego, że wszyscy konkurencyjny dostawcy uzasadniając brak kompresji właśnie ryzykiem znacznego spadku wydajności aplikacji.

Interfejs aplikacji TotalBackup do najprostszych nie należy, ale spowodowane jest to faktem, że użytkownikowi przedstawiane jest całe mnóstwo informacji dotyczących wykonywanego właśnie zadania backupowego. Dostępne są szczegółowe informacje o liczbie plików przeznaczonych do skopiowania, ich pojemności, statusie itd. Jednak po kilkunastu minutach pracy z aplikacją wszystko staje się jasne i praca przebiega bez problemów. Obok wspomnianej kompresji, aplikacja umożliwia też przechowywanie kilku wersji tego samego pliku (domyślnie 3), ograniczanie pasma transferu danych (określane procentowo), określenie jakie formaty plików mają nie być poddawane kompresji itd.

Ponieważ prace nad nową wersją aplikacji wciąż trwają, nie jest dostępnych kilka funkcji, które mają pojawić się wkrótce. W nowej wersji usługi ma być umożliwiony dostęp do plików przez przeglądarkę internetową, pojawi się także wersja dla komputerów z systemem Mac OS X. Jest także szansa, że wkrótce pojawi się funkcja synchronizacji plików.

Dostawca usługi TotalBackup zapowiedział też, że zmieni się model jej finansowania i dziesiejsze ceny. Finalnie będzie możliwe kupno konta o pojemności 15 GB – jego roczny abonament będzie kosztował 130 zł. Dla użytkowników będzie dostępne też bezpłatne konto o pojemności 1 GB.

Niecierpliwie oczekujemy na finalną wersję oprogramowania do backupu – już pod marką BitBank. Jeżeli złożone przez usługodawcę obietnice zostaną spełnione, system ten z pewnością zasłuży na wyróżnienie.

Strona usługi: www.totalbackup.pl

Za:

  • możliwość kompresji kopiowanych danych
  • bogata funkcjonalność
  • szybka praca
  • wersja dla Mac OS X


Przeciw:

  • nieco skomplikowana obsługa aplikacji

Ocena:

  • Środowisko pracy (10%): 4
  • Funkcjonalność (25%): 4,5
  • Szybkość transferu i pracy aplikacji (25%): 4,5
  • Pojemność i czas trwania wersji demo (10%): 4
  • Łatwość obsługi (10%): 3,5
  • Cena (20%): 4

Łączna ocena (średnia ważona): 4,2

Wróć do artykułu podsumowującego test usług backupu online

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ