Będziemy liderem na rynku macierzy SSD

0

IT Focus rozmawia z Jasonem Capitel, dyrektorem operacyjnym EMC na region EMEA, o nowych trendach na rynku pamięci masowych

Jakie ograniczenia występują w funkcjonującej architekturze pamięci masowych? W jaki sposób EMC zamierza je wyeliminować?

JC. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z zaawansowanych aplikacji, wymagających zastosowania bardzo wydajnych systemów. To ma swoje plusy – nowe potrzeby klientów kreują innowacyjność. Wiodący producenci dostarczają rozwiązania dopasowane do potrzeb biznesu. Nie można stwierdzić, że nowe systemy mają jakiekolwiek ograniczenia. Natomiast niespotykanym wcześniej zjawiskiem jest duża ilość premier. Jesteśmy świadkami radykalnych zmian na rynku pamięci masowych. Działania EMC wpisują się w najnowsze trendy, czego najlepszym przykładem jest macierz XtremIO. To produkt przeznaczony dla klientów poszukujących systemów o najwyższej wydajności. Architektura jest gotowa, ale tempo adaptacji innowacyjnych produktów zależy do kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw.

EMC wchłonęło XtremIO w pierwszej połowie 2012 roku. Rynkowa premiera miała miejsce półtora roku później. W tym czasie na harcowali mniejsi gracze, jak wynika z danych Gartnera liderem rynku macierzy SSD jest Violin Memory. Dlaczego klienci i partnerzy EMC musieli aż tak długo czekać na debiut systemu?

JC. Macierz XtremIO trafiła do oficjalnej sprzedaży 14 listopada ubiegłego roku. Rzeczywiście niektórym osobom może wydawać się, że proces adaptacji trwał zbyt długo. Ale EMC dba o swoją reputację i musimy przestrzegać najwyższych standardów. Wprowadzając produkt na rynek, postępowaliśmy zgodnie z naszą polityką korporacyjną. W ciągu ostatnich lat okazała się ona bardzo skuteczna, dlatego nie zamierzaliśmy jej zmieniać dla XtremIO. W rezultacie klienci oraz partnerzy otrzymują produkt cechujący się wysoką funkcjonalnością i wydajnością, unikalną architekturą. Mogą też liczyć na doskonałe wsparcie techniczne oraz serwisowe. System XtremIO jest na tyle dopracowanym i atrakcyjnym produktem, że na koniec 2014 roku EMC zasiądzie na fotelu lidera w segmencie macierzy SSD.

EMC oferuje dwa systemy typu All-Flash-Array. Poza wspomnianym systemem XtremIO jest to również produkt VNX7600-F. Czy nie lepiej byłoby pójść w ślady HP i oferować skalowalną macierz z jednym systemem operacyjnym ?

JC. Tak jak wspomniałem na początku naszej rozmowy klienci mają bardzo zróżnicowane wymagania. Duże przedsiębiorstwo wdrażające VDI potrzebuje wydajnego i bardzo szybkiego systemu SSD. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie XtremIO, macierz zaprojektowana od początku do końca z myślą o obsłudze dysków SSD. Z kolei VNX to świetny produkt, zoptymalizowany pod kątem procesorów wielordzeniowych pozwalających wykorzystać możliwości technologii flash. Jego atutem jest uniwersalność. Obie macierze różnią się pod względem architektury. XtremIO oferuje unikalny dwuetapowy mechanizm obsługi metadanych. To umożliwia pełne wykorzystanie bezpośredniego dostępu oferowanego przez pamięć flash i rozmieszczanie danych w całej macierzy bez przeprowadzania kompleksowego systemu czyszczeni, które obniża wydajność i wytrzymałość urządzenia.

Ale niektórzy konkurenci EMC przekonują, że mnożenie systemów operacyjnych i produktów wprowadza niepotrzebny chaos i utrudnia życie użytkownikom. Może mają rację?

Zupełnie świadomie wybraliśmy inną drogę niż nasi konkurenci. Jak się okazuje jest ona właściwa, co pokazują liczne testy wydajnościowe czy wyniki sprzedaży. EMC dąży do tego, żeby maksymalnie zaspokoić wymagania swoich klientów. Realizacja tego zadania wymaga rozbudowanego portfolio, zawierającego zróżnicowane grupy produktów. To trochę jak z aspiryną. To dobry lek, ale nie można nim leczyć wszystkich chorób. Czasami działa świetnie, ale często bywa nieskuteczny.

Czy promowana przez producentów infrastruktury prywatna chmura jest innowacyjnym rozwiązaniem? Providerzy uważają, że to tylko marketingowy slogan.

Nie mogę zgodzić się z taką opinią. Rzeczywiście cloud jest terminem marketingowym, ale zastanówmy się czego oczekują klienci. Chcą szybkiego dostępu do usług, łatwej rekonfiguracji. Żeby zrealizować ich postulaty musimy dokonać fundamentalnych zmian w całej branży IT. Prywatna chmura to szereg innowacji związanych z automatyzacją procesów czy zarządzaniem infrastrukturą. Już dziś myślimy o kolejnym kroku, jakim jest łatwe wymiana danych pomiędzy różnymi chmurami. IT zaczyna spełniać nową rolę – brokera zajmującego się obsługą obciążeń.

Jeśli rozmawiamy o chmurze, nie sposób pominąć tematu VIPR. Podczas EMC World 2013 przekonywaliście, że to rewolucyjny platforma. Konkurencja ma odmienne zdanie, uważając, że podobne produkty są dostępne na rynku co najmniej od kilku lat.

VIPR to innowacyjne rozwiązanie, niosące ze sobą fundamentalne zmiany. Do opracowania produktu zaangażowaliśmy doskonałych ekspertów, również spoza firmy EMC. Platforma pozwala na rozdzielenie płaszczyzn sterowania i danych. To odejście od wcześniejszych prób wirtualizacji pamięci masowej. VIPR oferuje możliwość przeglądania obiektów jako plików i zapewnia dostęp dostęp do przetwarzania plików bez opóźnień typowych dla obiektowej pamięci masowej. Platforma jest kompatybilna zarówno ze sprzętem EMC, jak i innych producentów. Klient zyskuje zatem wolność wyboru. Konkurenci najwyraźniej nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat możliwości VIPR.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ