Alternatywa dla macierzy All-Flash

0

Wojciech Urbanek rozmawia z Tomaszem Jangasem, Senior Solutions Consultant, Hitachi Data Systems Polska o nowych macierzach dyskowych i wirtualizacji pamięci masowych.


WU. Czy w perspektywie 2-3 najbliższych lata macierze dyskowe „All-flash” zdetronizują tradycyjne systemy?

Hitachi Data Systems

Tomasz Jangas: Macierze „All-flash” zapewniają wysoką wydajność przy jednoczesnym zapewnieniu krótkich czasów odpowiedzi, co jest niezmiernie ważne dla efektywnego działania podstawowych aplikacji biznesowych. Jednak wiele modeli tego typu dostępnych obecnie na rynku w dalszym ciągu nie oferuje tak ważnych funkcji, jak replikacja, snapshoty czy kopie zapasowe. Ponadto pozwalają one na rozbudowę w bardzo ograniczonym zakresie. Oznacza to, że wraz z rozrostem baz danych i większym apetytem na przestrzeń dyskową aplikacji, jedyną możliwością rozbudowy takiego środowiska może okazać się po prostu dołożenie kolejnej macierzy.

Co zatem proponuje Hitachi Data Systems?

TJ: Nasze rozwiązanie, HUS VM, stanowi alternatywę dla wyboru pomiędzy macierzami tradycyjnymi a pamięciami „All-flash”. HUS VM może zostać pierwotnie dostarczony jako storage „All-flash”, którego mikrokod będzie specjalnie zoptymalizowany pod kątem obsługi modułów flash. W każdym momencie klient może rozbudować macierz o kolejne moduły flash oraz o dyski mechaniczne, aby skonsolidować w ramach jednego urządzenia więcej aplikacji, przy jednoczesnym zachowaniu jakości obsługi poszczególnych środowisk. Nie tworzy się w ten sposób oddzielnych wysp – macierzy dedykowanych dla obsługi konkretnych aplikacji. HUS VM pozwala na uruchomienie wielu środowisk i zdefiniowania do każdego z nich określonych wymagań SLO – Service Level Objective (np. wydajności, czasów odpowiedzi, przepustowości). Z kolei dzięki wbudowanej funkcji wirtualizacji możliwe jest skonsolidowanie całego środowiska pamięci masowych i czerpanie z tego korzyści finansowych.


Czy jest szansa, że wirtualizacja pamięci masowych zyska popularność w świecie biznesu?

TJ: Większe zainteresowanie wirtualizacją pamięci masowych widzimy chociażby po częstszych zapytaniach od klientów końcowych. Wirtualizacja najczęściej jest wykorzystywana w dwóch scenariuszach. W pierwszym klienci wirtualizują swoje zasoby pamięciowe w celu przeprowadzenia migracji danych. Takie podejście jest już zresztą stosowane od dawna. Drugi scenariusz związany jest z konsolidacją przestrzeni dyskowej, co zapewnia dużo większe korzyści i redukcję kosztów. Dzięki zastosowaniu wirtualizacji klienci unikają sytuacji, w której mimo posiadania wolnej przestrzeni dyskowej, nie można jej użyć, ponieważ nie jest ona dostępna dla aplikacji i serwerów (tzw. stranded storage). W tym przypadku konsolidacja zapewnia lepsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej, obniżenie kosztów i łatwiejsze utrzymanie środowiska storage’owego – szczególnie, gdy infrastruktura składa się z wielu różnych modeli pamięci masowych dostarczonych od różnych producentów.


A jaka jest różnica pomiędzy wirtualizacją pamięci masowych a nowym trendem Software Defined Storage?

TJ:Niektórzy producenci utożsamiają wirtualizację pamięci masowych z Software Defined Storage, podczas gdy definicja tego drugiego terminu jest znacznie szersza. Dotyczy ona kwestii oddzielenia warstwy programowej – i także wszelkich z tym związanych operacji, jak deduplikacja czy replikacja – od warstwy sprzętowej. Wirtualizacja storage’u skupia się na konsolidacji przestrzeni dyskowej i w tym sensie może być definiowana jako część Software Defined Storage.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ