Sprawne przejście do chmury

0

Coraz więcej firm, poszukujących sposobów na zredukowanie kosztów informatycznych i podniesienie wydajności pracy, docenia zalety usług cloud computingu. Wdrożenie chmury w firmie pozwala w prosty sposób zarządzać zasobami informatycznymi. Odciąża pracowników IT, dając im możliwość skupienia się na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań biznesowych, zamiast pracy nad rozwojem infrastruktury IT przedsiębiorstwa.

Dużą zaletą pracy w chmurze, w porównaniu do innych środowisk, jest rozwiązanie „Infrastruktura jako usługa” (IaaS). Pozwala ona korzystać z gotowej infrastruktury informatycznej bez konieczności zarządzania nią. Wszystkie czynności związane z obsługą serwerów (m.in. zakup sprzętu i jego bieżąca obsługa czy aktualizowanie oprogramowania) wykonywane są przez dostawców hostingowych. Klient natomiast w dowolnym momencie może zrezygnować z części usług lub zwiększyć ich zakres, dopasowując ilość zasobów informatycznych (dostępnych przez platformę chmurową) do aktualnych potrzeb. Z punktu widzenia księgowości, korzystanie z IaaS umożliwia odpisanie kosztów informatycznych od podstawy opodatkowania, co może być atrakcyjnym modelem finansowym dla wielu firm. Opłacalnym rozwiązaniem jest również stosowany przez większość klientów model opłat tylko za faktycznie wykorzystane zasoby (pay-as-you-go). Pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty oraz elastycznie korzystać z usług proponowanych przez różnych dostawców.

Przeniesienie zasobów do chmury – wyzwania

Aby skutecznie dopasować rozwiązania chmurowe do potrzeb organizacji, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z możliwości oraz ograniczeń poszczególnych ofert dostawców hostingowych. Planując przejście do chmury, warto wziąć pod uwagę chociażby kwestie ilości kart sieciowych, które mogą być podłączone do jednej chmury, kwestie bezpieczeństwa danych podczas restartowania czy procedurę zdalnego dostępu do serwerów. Rozumienie tych ograniczeń pozwala skutecznie zarządzać zasobami firmy. Kolejną kwestią są przestoje. Choć w dzisiejszych czasach migracje przestały już być czymś rzadkim i niezwykłym, w dalszym ciągu mogą pochłaniać duże ilości czasu. Jednocześnie działając na rynku, na którym konsumenci oczekują ciągłej dostępności systemów, mało która organizacja może pozwolić sobie na wielodniowe, a nawet wielogodzinne wyłączenie serwerów na czas migracji. Warto więc zastanowić się nad inwestycją w rozwiązania, dokonujące przeniesienia zasobów w sposób automatyczny, bez wyłączenia systemów na czas migracji.Kolejna powszechna obawa dotyczy dostępu do danych przeniesionych do chmury. Częstym przekonaniem jest możliwość bezterminowego archiwizowania oraz ciągłego dostępu do danych raz przeniesionych do chmury. Tymczasem dostawcy rzadko archiwizują dane/aplikacje klienta na czas nieokreślony czy zapewniają ich wysoką dostępność i replikację. Klienci powinni więc pamiętać o samodzielnym podjęciu dodatkowych kroków, aby zapewnić stały dostęp do danych, które jednocześnie będą dobrze zabezpieczone.Ostatecznie poważnym wyzwaniem jest złożoność migracji. Przeniesienie firmy do chmury wymaga migracji całego serwera z zwartymi danymi, aplikacjami, ale także ich konfiguracją i ustawieniami. Aby uniknąć krytycznych błędów czy utraty danych podczas migracji, warto przetestować przeniesione zbiory przed przełączeniem użytkownika ze środowiska źródłowego na docelowe.

Jak migrować bez przestojów i bezpiecznie

Jak więc migrować bezpiecznie i bez konieczności wstrzymywania prac aplikacji na czas przenoszenia systemów? Rozwiązaniem może być technologia umożliwiająca tzw. migrację w tle. Znaczy to tyle, że cały proces migracji i testowania odbywa się bez przerywania pracy środowiska produkcyjnego. System pracuje dokładnie jak dotychczas, a oprogramowanie automatycznie replikuje dane w czasie rzeczywistym do środowiska docelowego (w tym przypadku do chmury). System docelowy można do woli testować bez obawy o utratę danych czy przerwę w pracy, ponieważ testy prowadzone są na kopii systemu. Po pomyślnie zakończonych próbach program automatycznie weryfikuje spójność danych źródłowych z przetestowaną wersją finalną, wyłącza system źródłowy i przełącza pracę użytkowników do systemu docelowego (proces przełączenia trwa w zasadzie kilkadziesiąt sekund do kilku minut). cloud computingNa podobnym schemacie działania oparta jest technologia autorstwa Vision Solutions, Double-Take Move. Oprogramowanie umożliwia migrację z każdego środowiska (fizycznego, wirtualnego, chmury) w tym ze środowisk niejednorodnych. Wspiera przenoszenie zarówno określonych zbiorów danych jak i całych serwerów łącznie z systemami plików i ich konfiguracją, uprawnieniami, ustawieniami kompresji i szyfrowania. Migracja danych przez Double-Take Move odbywa się bez wylogowania użytkowników. Replikacja w czasie rzeczywistym rejestruje wszelkie zmiany wprowadzane w danych źródłowych w trakcie migracji i gwarantuje ich aktualność w środowisku docelowym. Replikacja odbywa się także po zakończeniu synchronizacji. Pozwala więc przełączyć migrowany system na środowisko docelowe w dowolny momencie.
Technologia jest opłacalna – dostępna za niewielkie pieniądze ogranicza kosztowne przestoje i pracę specjalistów IT, działając automatycznie.

Mariusz Gieparda, architekt rozwiązań w firmie Vision Solutions.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ