Aplikacje do backupu maszyn wirtualnych: płacić, czy nie płacić?

0

Chyba wszyscy zakochują się w darmowych aplikacjach. Wielu użytkowników przez długie lata dochowuje wierności bezpłatnym programom. Jednak bywa też, że miłość zaczyna dość szybko gasnąć.

Dużo większe przywiązanie do freewaru cechuje użytkowników indywidualnych. W zastosowaniach biznesowych często bywa inaczej. Okazuje się, że aplikacja nie spełnia wielu wymagań i trzeba ją wymienić na nowszy model. Niestety, zazwyczaj trzeba za niego zapłacić. W ostatnim wpisie pod lupę wzięliśmy oprogramowanie Veeam ONE i Veeam ONE Free Edition. Tym razem przyjrzymy się innemu rozwiązaniu – Veeam Backup&Replication. To płatne oprogramowanie, aczkolwiek nie wszyscy wiedzą, że istnieje również darmowy pakiet Veeam Backup Free Edition. Aplikacja zawiera pewien podzbiór funkcji dostępnych w Veeam Backup & Replication.

Komu nie spodoba się Veeam Backup Free Edition?

Zacznijmy od tego, czego nie potrafi darmowa wersja. Co bardziej uważni czytelnicy zauważyli, że w nazwie Veeam Backup Free Edition nie pojawia się wyraz „replication”. I nie ma w tym żadnego przypadku, bowiem darmowa opcja nie realizuje funkcjonalności związanych z replikacją maszyn wirtualnych. Dla wielu potencjalnych użytkowników może to być czynnik całkowicie dyskwalifikujący Veeam Backup Free Edition. Tym bardziej, że Veeam Backup&Replication oferuje w tym zakresie naprawdę spore możliwości. Są to m.in: replikacja maszyn wirtualnych w oparciu o obrazy, tworzenie replik bezpośrednio z kopii zapasowych maszyn wirtualnych bez wpływu na środowisko produkcyjne, czy wbudowana akceleracja WAN, umożliwiająca 50-krotnie szybsze zapisywanie replik w lokalizacji zewnętrznej.

Ale to koniec złych wiadomości dla poszukiwaczy okazji. Niemal podczas każdej prezentacji goście z Veeam chwalą się funkcją SureBackup. To rzeczywiście bardzo fajne rozwiązanie, które umożliwia automatyczną weryfikację możliwości odzyskania danych z każdej kopii zapasowej dowolnej maszyny wirtualnej. Niestety, mogą z niego korzystać jedynie użytkownicy Veeam Backup&Replication.
Inne istotne ograniczenia Veeam Backup Free Edition to: niemożność obsługi skryptów czy tworzenie wyłącznie pełnych kopii zapasowych poszczególnych maszyn wirtualnych – brak kopii zaplanowanych i przyrostowych oraz kopii wielu maszyn. Nie wygląda to zbyt dobrze, ale nie oznacza to, że na darmowym narzędziu należy postawić krzyżyk

Veeam Backup Free Edition – okrojony, ale wciąż przydatny

Bezpłatną wersję oprogramowania można jeśli nie pokochać, to przynajmniej polubić. Dlaczego? Niezależnie od tego, czy chodzi o laboratorium testowe, czy o środowisko produkcyjne, rozwiązanie Veeam działa z autonomicznymi hostami ESXi lub Hyper-V, a także w środowiskach wirtualnych klasy korporacyjnej. Maszyny wirtualne można klonować, kopiować i eksportować oraz zarządzać nimi. Można także przeglądać zawartość maszyn i przywracać poszczególne elementy. Ponadto narzędzie jest łatwe w obsłudze, działa bez skomplikowanej konfiguracji i potrzeby wyłączania maszyny wirtualnej. Co ważne, nie ma limitu obsługiwanych hostów i maszyn wirtualnych ani daty ważności. Drogi czytelniku jeśli masz ograniczony budżet lub wciąż tylko eksperymentujesz z kopiami zapasowymi maszyn wirtualnych, zacznij od Veeam Backup Free Edition.

box_itfocus_700x100px_bzd_wpis

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ