XenServer i Hyper-V szybko zyskują na popularności

0

Raport opracowany przez IDC pokazuje, że w regionie EMEA powoli rośnie odsetek nowych serwerów sprzedawanych z oprogramowaniem do wirtualizacji. Za to w ciągu ostatniego roku gwałtownie wzrosła liczba sprzedanych licencji na XenServer i Hyper-V.

Z raportu wynika, że 17,7% wszystkich nowych serwerów sprzedanych w czwartym kwartale 2009 r. w regionie EMEA było zwirtualizowanych. Jest to niewielki wzrost (o 1,4 punktu procentowego) w porównaniu z analogicznym kwartałem 2008. Towarzyszył temu podobny wzrost sprzedaży serwerów, ale jest to ważna informacja, ponieważ w kilku poprzednich kwartałach notowano spadki sprzedaży.

Dostawcy oprogramowania do wirtualizacji odnotowali w tym okresie wzrost przychodów o 3,9%, które wyniosły 158 millionów dolarów. Co zaskakujące, IDC odnotowało, że użytkownicy wirtualizacji coraz częściej wybierają komercyjne produkty (w 2008 roku komercyjne oprogramowanie do wirtualizacji działało na 60% zwirtualizowanych serwerach, w 2009 było to już 71,7%). Patrząc na cały 2009 roku, sprzedano 355 tys. zwirtualizowanych serwerów i 485 tys. licencji na oprogramowanie do wirtualizacji. „Prymusem” regionu EMEA jest Europa Zachodnia, w której 20,2% nowych serwerów jest zwirtualizowanych. Dla kontrastu, w reszcie regionu EMEA ten odsetek wynosi 11%.

Liderem rynku pozostaje VMware, choć firma odnotowała spadek dochodów o 1,8%. Microsoft odnotował wzrost liczby sprzedanych licencji o 37,7%, co oznacza wzrost w ciągu roku o 254% (trzeba podkreślić, że chodzi tu o liczbę sprzedanych licencji, a nie produkcyjne wdrożenia). Największy wzrost odnotował jednak Citrix XenServer – o 355% w ciągu roku. Jest to efekt zmiany modelu biznesowego i oferowanie bezpłatnie podstawowego produktu, a zarabianie na zaawansowanych funkcjach zarządzania.

Natomiast największy udział w sprzedaży serwerów z wirtualizacją ma HP – 50%. Drugi w kolejności Dell ma udział wynoszący 33,3%, a trzeci jest IBM, mający 15% rynku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ