XenDesktop powalczy z VMware VDI

0

W maju 2008 Citrix wprowadził XenDesktop, rozwiązanie do wirtualizacja środowiska pracy użytkowników. Firma IDC przygotowała raport analizujący wady i zalety tego produktu oraz oceniający jego szansę na upowszechnienie.

XenDesktop to centralny element umożliwiający stworzenie infrastruktury wirtualnych desktopów. Zdaniem IDC oferta Citriksa to kompletne rozwiązanie spełniające główne potrzeby infrastruktury IT. Po kilku latach prób zróżnicowania swojego portfolio Citrix ma wreszcie szansę stać się znaczącym graczem na rynku wirtualizacji, po przejęciu XenSource w październiku 2007 roku.

Jednym z najważniejszych atutów XenDesktop jest, zdaniem IDC, system dostarczania (provisioning), który pozwala poprzez sieć na jednoczesne uruchamianie tysięcy wirtualnych maszyn z jednego wirtualnego dysku. To redukuje wymaganą przestrzeń dyskową i liczbę dysków wirtualnych maszyn, którymi trzeba zarządzać.

„Połączenie funkcjonalności XenDesktop i XenApp oraz możliwości separowania dostarczanych pulpitów i aplikacji jest kluczową wartością firmy Citrix, a nowe rozwiązanie znajduje wiele zastosowań. IDC uważa, że większość organizacji dostrzeże zalety wdrożenia przynajmniej części tego rozwiązania”, mówi Jean-Marc Annonier, Research Manager z IDC.

„Prawdziwą wartością tej oferty jest poziom elastyczności jak przynosi stworzenie dynamicznej infrastruktury: zwirtualizowanych aplikacji nie trzeba instalować lokalnie, ponieważ są one dynamiczne przesyłane do użytkownika; aktualizacja aplikacji wiąże się wyłącznie z aktualizacją głównej kopii; pliki wirtualnych maszyn można tworzyć i przesyłać do użytkowników dynamicznie; do minimum jest zredukowane instalowanie łatek”, dodaje Annonier.

Zdaniem IDC najważniejszymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem tego produktu na rynek będą:

  • Edukacja. To najważniejszy czynnik. Klienci i partnerzy potrzebują czasu, żeby nauczyć się produktu. Szczególnie partnerzy muszą być dobrze przeszkoleni. Odpowiedni poziom wyszkolenia może być jednak problemem.
  • Dodatkowa złożoność. Mimo dużego potencjału XenDesktop wprowadza dodatkową warstwę do złożonej infrastruktury IT, co może zniechęcać część firm do zainteresowania tym rozwiązaniem.
  • Ograniczenia. Aplikacje intensywnie korzystające z grafiki, (wideo, edytory graficzne), wciąż nie działają dobrze w wirtualnym środowisku. Zwirtualizowanie środowiska pracy użytkownika może stwarzać problemy w organizacjach, bo ogranicza możliwości wykorzystania technologii multimedialnych. Z drugiej strony ICA, protokół zdalnego dostępu opracowany przez Citriksa, jest uznawany za najlepszy na rynku.
  • Silna konkurencja. Citrix konkuruje bezpośrednio z VMware na rynku wirtualizacji serwerów, desktopów i aplikacji. VMware to marka, która silnie zaistniała także w umysłach użytkowników, natomiast Citrix dopiero stoi przed zadaniem wypromowania swoich produktów.

Źródło: IDC

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ