Wydajność w zwirtualizowanej sieci

0

Wraz z rozwojem wirtualizacji sieci, administratorzy muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań w zakresie monitorowania i rozwiązywania problemów w wirtualnych środowiskach. Rozwój architektury wiąże się z powstawaniem wielu nowych protokołów i warstw, jednym słowem – większą złożonością.

Ta „nowa rzeczywistość” jest codziennością w firmach na całym świecie, ponieważ konsolidują one swoją infrastrukturę IT i przenoszą aplikacje biznesowe ze świata fizycznego do środowisk wirtualnych.

Maszyna wirtualna – miecz obosieczny

W przeszłości administratorzy sieci mogli zidentyfikować przyczynę problemu związanego z wydajnością aplikacji, sprawdzając ruch przechodzący przez przewody sieciowe. Obecnie wszystkie te elementy mogą być uruchamiane jako maszyny wirtualne (VMs – Vitual Machines) na tym samym serwerze fizycznym, przez co tradycyjne systemy monitorowania sieci mają mniejszą zdolność rozwiązywania problemów. Wdrażanie maszyn wirtualnych jest szybkie i proste, lecz zmiany w konfiguracji sieci mogą wpływać na działanie urządzeń i maskować prawdziwą przyczynę problemów. To powoduje, że czas potrzebny do rozwiązania problemu może się znacznie wydłużyć w środowisku wirtualnym w porównaniu do środowiska fizycznego. Coraz częściej to użytkownicy końcowi jako pierwsi odkrywają istniejący problem.

Jak uzyskać idealny wgląd w pełni zwirtualizowane i skonsolidowane sieci

Dostrzegając to wyzwanie, administratozry sieci wprowadzają nowe narzędzia pozwalające na uzyskanie wglądu i kontroli w środowiskach zwirtualizowanych, aby zautomatyzować monitorowanie i przyspieszyć rozwiązywanie problemów.

Automatyzacja mapowania zależności: Przygotowanie do nawet najmniejszych zmian w infrastrukturze wymaga głębokiego zrozumienia istniejącego inwentarza. W przypadku skomplikowanych zależności, jakie istnieją w sieciach firmowych oraz dużej liczby aplikacji, istotna jest wiedza dotycząca tego, w jaki sposób zmiany wpływają na całą sieć. Dlatego też potrzebny jest skalowalny sposób rozpoznawania zależności pomiędzy aplikacjami, serwerem i klientami, a także mapowania ścieżek dostarczania aplikacji. Wiedza ta stanowi podstawę obsługi istotnych zadań związanych z zarządzaniem siecią, w tym planowania rekonfiguracji, lokalizacji błędów i wykrywania anomalii.

Osiągnięcie 100% wglądu: Sieci SDN oraz infrastruktura wirtualnych desktopów (VDI), to dobre sposoby na uproszczenie zarządzania infrastrukturą IT tylko do momentu pojawienia się pierwszych problemów. Wówczas zaczynają się prawdziwe kłopoty dla administratora sieci, ponieważ to, co do tej pory było korzyścią, może stanowić również wyzwanie. Mówiąc wprost, złożoność związana z dostarczaniem kompleksowych narzędzi end-to-end, powoduje brak wglądu niezbędnego do rozwiązywania problemów. Użytkownik końcowy może nie zdawać sobie z tego sprawy i najprawdopodobniej założy, że jest to problem sieci. Spróbuje więc dotrzeć do jej administratora i będzie oczekiwał szybkiego rozwiązania problemu. Aby przygotować się na taką sytuację, podczas wdrażania zwirtualizowanych rozwiązań, należy zwrócić uwagę, czy narzędzie do zarządzania wydajnością sieci (NPM) jest w stanie zapewnić wgląd w tunele UDP, które kondensują ruch sieciowy w środowiskach SDN oraz czy rozpoznaje aplikacje, do których użytkownik VDI ma dostęp. Te funkcje pozwolą wyeliminować konieczność odgadywania lokalizacji źródła problemów oraz umożliwią ich szybsze rozwiązywanie.

Dostarcz najwyższą jakość użytkowania: Monitorowanie czasu odpowiedzi aplikacji pomiędzy komponentami w infrastrukturze i możliwość zrozumienia przyczyn zmian mających miejsce poza normalnym zakresem wydajności to dwie istotne kwestie dla rozwiązywania problemów sieciowych, zanim użytkownik końcowy zauważy spadek wydajności. Nowoczesne rozwiązania NPM oferują obie te możliwości w sposób skalowalny i opłacalny. Po pierwsze, wykorzystują one dane dotyczące przepływu do analizy całej sieci i dostarczają w czasie rzeczywistym informacje na temat użytkowników i aplikacji w przystępnej formie. Po drugie, jeżeli żaden miernik na wysokim poziomie nie wykazuje pogorszenia wydajności, głęboka inspekcja pakietów (DPI – Deep Packet Inspection), dostępna za pomocą jednego kliknięcia myszy, analizuje problematyczną próbkę ruchu pakiet po pakiecie. Na koniec, w rozróżnianiu prawidłowych i nieprawidłowych zachowań aplikacji oraz sieci nie ma miejsca na domysły. Analityka behawioralna jest potężnym narzędziem, które poznaje typowe zachowanie sieci i informuje jej administratora o każdej znaczącej zmianie.

W dzisiejszych czasach sieć to klucz do sukcesu. VMs, SDN, VDI i wirtualne chmury prywatne, zapewniają przedsiębiorstwom niespotykaną wydajność i elastyczność. Jednak zespoły infrastrukturowe (włączając w to sieć) są nadal w trudnej sytuacji z powodu problemów z wydajnością aplikacji, a kompromisy w zakresie wglądu mogą przyczynić się do utraty korzyści płynących ze zwirtualizowanego i skonsolidowanego IT.

Dominik Rogoziński, Regional Sales Manager Poland, Riverbed Technology

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ