Wirtualny backup – 10 kroków do sukcesu

0

Coraz więcej firm korzysta z wirtualnych serwerów. Procesy uruchamiania i usuwania wirtualnych maszyn zachodzą dynamicznie, w rezultacie wirtualne środowisko podlega ciągłym zmianom.

Od poprawnego funkcjonowania wirtualnej maszyny zależy praca wielu użytkowników, dlatego nie można pozwolić sobie na ich przestój. W przypadku awarii dane powinny być odzyskane tak szybko jak to tylko możliwe. Wspólnie z firmą Acronis wytypowaliśmy 10 czynników, mających istotny wpływ na jakość procesu backupu maszyn wirtualnych.

1. Systemy do tworzenia kopii zapasowych w środowisku wirtualnym powinny wspierać technologię CDP (ciągłej ochrony danych), która eliminuje problem okien backupu i zapewnia bardzo szybkie przywracania danych po awarii.

2. Dwa parametry – RPO (Recovery Point Objective), opisujący ilość danych, których utrata jest akceptowalna, oraz RTO (Recovery Time Objective) , oznaczający akceptowalny czas przestoju potrzebny do przywrócenia systemu po awarii, powinny posiadać minimalne wartości zbliżone do zera.

3. Istotnym czynnikiem jest wsparcie producenta oprogramowania do wirtualizacji. Najwięcej w tym zakresie oferuje VMware, udostępniający interfejsy API przystosowane do współpracy z aplikacjami różnych dostawców. To pozwala na sprawne tworzenie kopii zapasowych wirtualnych maszyn oraz ich szybkie przywracanie po awarii.

4. Możliwość integracji z platformą do zarządzania wirtualizacją. Istnieją dwa sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu wtyczki programowej w konsoli zarządzającej, np. w VMware vCenter Server. Alternatywna metoda to samoistnie działająca wirtualna maszyna, zarządzana z poziomu konsoli.

5. Wielką zaletą programu jest łatwość obsługi. Jego instalacja, konfiguracja oraz rozpoczęcie tworzenia kopii maszyn wirtualnych powinny zająć maksymalnie kilka minut.

6. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa kopii zapasowych i weryfikacja danych. Największym gwarantem bezpieczeństwa danych zawartych w kopiach zapasowych jest 256-bitowe szyfrowanie.

7. Dobre systemy do backupu wirtualnych maszyn cechują się dużą elastycznością – wykonują backup bezpośrednio na dysk czy w chmurze. Z kolei w sieciach SAN cenną funkcjonalnością oprogramowania jest odczyt danych bezpośrednio przez sieć pamięci masowej, dzięki czemu tworzenie kopii nie obciąża sieci lokalnej.

8. Efektywne wykorzystanie pamięci masowej to jeden z najważniejszych trendów na rynku storage. Takie funkcjonalności jako kompresja czy deduplikacja już od pewnego czasu są dostępne w rozwiązaniach do tworzenia kopii zapasowych w środowiskach fizycznych. W przypadku backupu maszyn wirtualnych to nowinki,ale warto z nich skorzystać.

9. Wirtualne rozwiązania do backupu powinny posiadać mechanizmy pozwalające na łatwą migrację fizycznych serwerów do środowisk wirtualnych.

10. Per – host lub per-procesor to najbardziej efektywne kosztowo modele licencjonowania rozwiązań do wirtualnego backupu. Tylko one zapewniają szybki zwrot z inwestycji.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ