Wirtualizacja zdominuje oszczędności w IT

0

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród 700 przedstawicieli kadry zarządzającej w ciągu najbliższych czterech lat znacząco wzrosną inwestycje w rozwiązania wirtualizacyjne. Niezależne badanie Citrix Virtualization Index, zrealizowane przez instytut badawczy Vanson Bourne obrazuje poglądy na wirtualizację wśród dużych przedsiębiorstw.

Z raportu powstałego po badaniu wynika, że według kadry zarządzającej dzięki technologiom wirtualizacyjnym firma może zaoszczędzić 16% kosztów. Dyrektorzy IT oczekują jednak, że do 2014 roku oszczędności te wzrosną do 27%. Wyniki pokazują również, że przez kolejne 4 lata kadra kierownicza IT będzie koncentrowała się na tworzeniu i dostarczaniu efektywnej i elastycznej infrastruktury IT, biorąc
pod uwagę potrzebę inwestycji w nowe technologie.

Oto główne wyniki badania:

  • 31% badanych przeznacza obecnie jedynie około 5% własnych budżetów IT na technologie wirtualizacyjne. 26% ankietowanych przewiduje jednak, że do 2014 roku rozwiązania te będą stanowiły jedną czwartą wydatków.
  • 41% firm w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza szerzej wykorzystać już posiadaną wirtualizację serwerów, a co trzeci z nich (27%) zdecyduje się na wirtualizację stacji roboczych. W porównaniu z pozostałymi ankietowanymi państwami, Wielka Brytania dominuje, jeżeli chodzi o stosowanie rozwiązań do wirtualizacji serwerów – w USA kształtuje się ono na poziomie 17%, w Niemczech 13%, w Japonii 19%.
  • 36% przedsiębiorstw jest obecnie na etapie oceny i testów rozwiązań do wirtualizacji desktopów. Dla porównania, 28% firm testuje rozwiązania do wirtualizacji serwerów.
  • Jedynie 12% firm nie stosuje żadnych rozwiązań wirtualizacyjnych. Niemniej jednak 62,5% z nich planuje wdrożyć wirtualizację serwerów w ciągu kolejnych 18 miesięcy, a 33,4% zamierza w tym samym czasie przetestować rozwiązania do wirtualizacji desktopów.

Pomimo, że wirtualizacja desktopów jest nowszą technologią, jak wynika z badania szefowie IT już teraz zdają sobie sprawę z korzyści, jakie może ona przynieść firmom. Są to:

  • szybkie dostarczanie desktopów (65% ankietowanych)
  • dostęp do wirtualnego desktopu z dowolnego miejsca oraz urządzenia (64%)
  • bezpieczeństwo danych oraz kontrola dostępu (62%)
  • redukcja kosztów utrzymania (55%)
  • łatwa migracja (48%)
  • oszczędność energii / Green computing (35%)

Badanie Citrix Virtualization Index zostało przeprowadzone na zlecenie Citrix Systems przez niezależny instytut badawczy Vanson Bourne w listopadzie 2009 r. Ankiecie poddano grupę 700 dyrektorów IT z pięciu krajów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Japonii.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ