Wirtualizacja także w laptopach

0

Rok po zaprezentowaniu prototypu rozwiązania XenClient umożliwiającego uruchomienie wielu wirtualnych maszyn na jednym komputerze, Citrix oficjalnie ogłosił pierwszą publicznie dostępną wersję tego systemu. Podczas trwającej właśnie konferencji Citrix Synergy w San Francisco, zapowiedziano także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa korzystania z wirtualnego środowiska.

Rozwiązanie Citrix XenClient pozwala na współdziałanie wielu wirtualnych maszyn na jednym fizycznym laptopie lub komputerze stacjonarnym. Ponieważ są one całkowicie odizolowane od siebie, umożliwia to stworzenie środowiska, gdzie na jednym komputerze można uruchomić swój „osobisty” system operacyjny i jednocześnie korzystać z korporacyjnego, wirtualnego desktopa, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa przetwarzanych służbowych danych.

W zarządzaniu wirtualnymi desktopami pomaga oprogramowanie Receiver for XenClient – pozwala ono na tworzenie własnych wirtualnych desktopów lub uzyskanie dostępu do wirtualnych maszyn przechowywanych w firmowym centrum danych. Taka maszyna może też być pobrana na komputer dzięki oprogramowaniu Synchronizer for XenClient, przez co możliwa staje się praca także po odłączeniu od Internetu (po ponownym podłączeniu do sieci wirtualna maszyna z powrotem jest przenoszona do centrum danych). Dział IT jest w stanie zdefiniować polityki bezpieczeństwa dla takiego wirtualnego desktopa, np. uniemożliwić kopiowanie danych, podłączanie zewnętrznych nośników lub drukarek, a nawet zdalnie unieruchomić całą wirtualną maszynę.

Nad stworzeniem hypervisora, który pozwoli na uruchamianie wirtualnych desktopów z ich maksymalną wydajnością, Citrix aktywnie współpracował z Intelem. Do uruchomienia XenClienta konieczne jest posiadanie komputera z technologią Intel vPro. Pierwszymi dwoma producentami, którzy udostępnili swoje laptopy przetestowane i certyfikowane do współpracy z XenClient, są Dell i HP. Jak powiedział nam Mark Templeton, prezes zarządu Citriksa, trwają obecnie prace nad rozszerzeniem tej grupy o kolejnych producentów laptopów i komputerów stacjonarnych. Dodał też, że nie jest planowane podjęcie podobnej współpracy z AMD.

Na początek Citrix udostępnił darmową wersję swojego nowego rozwiązania – XenClient Express, która pozwala na zapoznanie się z tą technologią. Pełna wersja XenClient ma pojawić się wraz z nowym wydaniem XenDesktop, jeszcze w 2010 r. Oprogramowanie XenClient Express, Receiver for XenClient oraz Synchronizer for XenClient można już pobrać ze strony producenta.

Bezpieczne partnerstwo

Podczas konferencji Synergy Citrix ogłosił rozpoczęcie współpracy z firmą McAfee dotyczącej uproszczenia realizacji procedur bezpieczeństwa w wirtualnym środowisku i poprawy wydajności systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na początku współpraca ma dotyczyć głównie systemu wirtualizacji desktopów Citrix XenDesktop i platformy do zarządzania politykami bezpieczeństwa McAfee ePolicy Orchestrator. Stworzone wspólnie rozwiązanie ma umożliwić centralną ochronę wirtualnych maszyn z poziomu hypervisora, odciążając tym samym poszczególne wirtualne maszyny z konieczności realizowania tych zadań i znacznie przyspieszając ich pracę.

Efekty współpracy firm Citrix i McAfee mają być widoczne w drugiej połowie 2010 r. Pierwszym rozwiązaniem ma być system chroniący wirtualne desktopy środowiska XenDesktop uruchomionego w dowolnym z trzech najpopularniejszych hypervisorów na rynku – Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V lub VMware ESX. Kolejnymi platformami, dla których powstają takie systemy ochrony, mają być XenClient i XenServer.

Citrix stworzył także rozwiązanie Safe Zone, które zapewnia dodatkową ochronę danych dostarczanych użytkownikom przez środowisko wirtualizacji aplikacji Citrix XenApp i Microsoft App-V. Poddane dodatkowemu zabezpieczeniu dane są przechowywane w specjalnych strefach bezpieczeństwa, poddawane szyfrowaniu 256-bitowym kluczem AES i mogą być zdalnie wykasowane np. po wygaśnięciu kontraktu lub gdy komputer zawierający te dane zostanie skradziony. Rozwiązanie Safe Zone jest implementowane jako plug-in do oprogramowania Citrix Receiver i centralnie zarządzane poprzez system Citrix Merchandising Server.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ