Wirtualizacja napędza sprzedaż serwerów

0

Z badania przeprowadzonego przez IDC wynika, że rynek serwerów x86 w Europie Środkowej i Wschodniej rozwija się, mimo poważnych zawirowań w światowej gospodarce. Jego wartość wyniosła w I kwartale 2008 roku 4,4 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 4,8% w ciągu roku.

W tym samym czasie liczba sprzedanych serwerów wzrosła o 8,7% do 680 tysięcy, co oznacza spadek średniej ceny. Jak zwykle Europa Wschodnia i Środkowa oraz Bliski Wschód i Afryka były najszybciej rozwijającym się regionami, w których sprzedaż wzrosła odpowiednio o 11,7% i 16,4%.

„Tak duże wzrosty wskazują, że wirtualizacja jest głównym czynnikiem napędzającym rynek, ponieważ użytkownicy dostrzegają oferowane przez nią możliwości zarządzania i automatyzacji. Technologia ta jest wykorzystywana do konsolidacji serwerów, a także jako rozwiązanie do szybkiego przywracania po awarii w małych i średnich firmach”, uważa Nathaniel Martinem, dyrektor odpowiedzialny za badania rynków serwerów w IDC. Warto w tym miejscu odnotować, że aż o 53,1% w ciągu roku wzrosła wartość sprzedaży serwerów blade, często wykorzystywanych we wdrożeniach wirtualizacji.

Beatriz Valle, analityk z IDC, dodaje: „Technologie procesorowe i czynnik produkcyjne, jak wielordzeniowość i rozwiązania blade, stawiają wirtualizację w pierwszej linii, a producenci starają się to wykorzystać, przygotowując produkty dla średniej wielkości firm, wdrażających rozwiązania wirtualizacyjne”.

Statystyki
Aż 37,4% serwerów sprzedanych w badanym okresie miało przeinstalowany system Windows, co pokazuje, że szybciej niż oczekiwano upowszechnia się Windows Server 2008. Ta wartość nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy porówna się z udziałem Uniksa, który był przeinstalowany na 31,8% serwerów. Wartość sprzedaży serwerów z Linuksem wyniosła 600 milionów dolarów, to nieco poniżej oczekiwać. Natomiast udział z/OS, systemu operacyjnego serwerów mainframe, wyniósł 11,8%.

O 13,5% wzrosła sprzedaż 64-bitowych serwerów klasy x86. Natomiast zmalała sprzedaż serwerów wykorzystujących architekturę RISC i CISC, co potwierdza trend zmniejszania się rynku serwerów wykorzystujących procesory inne niż x86. Wciąż jednak serwery RISC mają duży udział w ogólnej sprzedaży wynoszący 29%. Dla odmiany, sprzedaż serwerów z procesorami Itanium wzrosła w ciągu roku o 32%, osiągając wartość 389 milionów dolarów.

Największy udział w rynku serwerów zachowała firma HP (35%), na drugim miejscu jest IBM (29,2%). Trzecie miejsce przypadło w udziale firmie Sun Microsystems (11,4%). Warto zwrócić uwagę na firmę Dell, która ma 9,7% rynku, ale odnotowała w ostatnim roku wzrost wartości sprzedaży aż o 21%, znacznie więcej niż konkurencja, np. HP może pochwalić się wzrostem 5,1%.

Źródło: IDC

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ