Wirtualizacja i optymalizacja WAN

0

Optymalizacja WAN to, według wyników ankiety przeprowadzonej w tym roku przez Goldman Sachs, jeden z najpopularniejszych trendów w IT (po wirtualizacji serwerów i pamięci masowych). Rozwiązania te mają szereg zalet – tym razem przyglądamy się im z punktu widzenia wirtualizacji serwerów i desktopów.

Już od kilku lat działy IT na całym świecie mają podobny problem – realizują coraz więcej zadań, dysponując zasobami na niewiele zmieniającym się poziomie (mówiąc inaczej, robią więcej tymi samymi środkami). Jest to możliwe, m.in. dzięki rozwojowi nowych technologii, jak rozwiązania do optymalizacji WAN. Jest to stosunkowo tania i prosta do wdrożenia technologia, która poprawia wydajność działania sieci, pamięci masowych i aplikacji w ramach istniejącej infrastruktury IT. Technologie optymalizacji WAN pomagają zredukować ilość zasobów, jak przepustowość sieci czy pojemność pamięci masowych, potrzebnych do replikacji danych. Doskonale sprawdzają się także w przypadku wirtualizacji desktopów i aplikacji, znacznie poprawiając komfort pracy ze zdalnym pulpitem.

Powszechnie funkcjonujący termin “optymalizacja WAN” nie oddaje dokładnie, czym faktycznie są tego typu rozwiązania. Należy je raczej określać terminem akceleratorów, ponieważ znacznie przyspieszają komunikację w sieci rozległej, stosując zaawansowane mechanizmy zbierania danych w pamięci podręcznej, kompresji czy usuwania duplikatów. Dzięki temu do sprawnego działania wystarczy łącze WAN o niższej przepustowości, co przekłada się na ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu wydajnego działania aplikacji.

Jest już wielu producentów, oferujących rozwiązania do optymalizacji WAN. Największy udział w tym rynku mają Cisco, Riverbed oraz Blue Coat. Rozwiązania tego typu oferują również Citrix, Expand Networks oraz Silver Peak. Wszyscy producenci udostępniają zestawy testowe, umożliwiające przed dokonaniem zakupu sprawdzenie rozwiązania w firmowym środowisku.

Wirtualizacja desktopów i aplikacji
Z punktu widzenia wirtualizacji desktopów i aplikacji, wszystkie produkty do optymalizacji WAN działają w podobny sposób, jednak wymagają wyłączenie kompresji i szyfrowania protokołu zdalnego dostępu, żeby osiągnąć najlepsze efekty. Na komputerach użytkowników instaluje się oprogramowanie klienckie, umożliwiające zoptymalizowany dostęp, także pracownikom poza biurem. Zalety optymalizatorów WAN ujawniają się w pełni w środowisku, w którym połączenia z aplikacją nawiązuje jednocześnie wielu użytkowników. System rejestruje różne elementy ekranu i graficznego interfejsu aplikacji w pamięci podręcznej, które, po jednorazowym przesłaniu do zdalnej lokalizacji, trafiają następnie do wielu użytkowników. Występują tu korzyści ze skali – im większa liczba użytkowników, tym większe oszczędności można uzyskać dzięki optymalizacji WAN.

Gdy mowa o wirtualizacji i strumieniowaniu aplikacji, optymalizatory WAN mogą przechowywać w lokalnej pamięci podręcznej fragmenty kodu źródłowego aplikacji zwirtualizowanej na zdalnym serwerze. Dotyczy to również danych, z których użytkownik korzysta. W przypadku uruchamiania wirtualnych maszyn na lokalnej maszynie, akceleratory WAN doskonale sprawdzą się, zapisując lokalnie dyski wirtualnych maszyn (pliki VMDK lub VHD).

Replikacja i przywracanie po awarii

Do tworzenia kopi zapasowych i przywracania po awarii coraz więcej firm wykorzystuje replikację danych, ponieważ takie podejście upraszcza realizację tych zadań. Warto też odnotować, że replikacja danych pozwala wykorzystywać je w różnych celach. Przykładowo, po utworzeniu repliki bazy danych, oryginalna baza może być wykorzystywana produkcyjnie, zaś jej replika może być przeniesiona do hurtowni danych lub służyć do przeprowadzania testów aplikacji.

Replikacja danych do zdalnej lokalizacji usprawnia proces tworzenia kopi zapasowych i praktycznie eliminuje okno backupu. W wielu firmach tworzy się migawki danych i replikuje je do zdalnej lokalizacji, w której dopiero następuje proces backupu na taśmach. Dzięki temu proces backupu nie zakłóca działania produkcyjnego środowiska. W podobny sposób replikacja poprawia mechanizmy przywracania po awarii – skopiowanie danych poza środowisko produkcyjne chroni dane przed skutkami występujących w nim błędów i awarii.

Replikacja danych jest również pomocna w terminowanym przeprowadzaniu prac konserwacyjnych. Zdarza się, że firmy rezygnują z przeprowadzania tego typu prac w wyznaczonych terminach, ponieważ wpływają one negatywnie, np. wymagają przestojów, na działanie aplikacji, do których musi być zapewniony stały dostęp. Po skopiowaniu danych można wyłączyć systemy produkcyjne, a użytkowników podłączyć do lokalizacji zapasowej. To pozwoli bez zakłóceń zainstalować aktualizacje oprogramowania, wymienić komponenty sprzętowe czy wykonać inne czynności związane z konserwacją.

Wraz z rosnącą ilością danych w odległych oddziałach replikacja przynosi też dodatkowe korzyści. Ponieważ w oddziałach z reguły nie ma wykwalifikowanych pracowników IT mogących zająć się ochroną danych, replikacja pozwala przenieść dane przez sieć WAN do centralnego repozytorium, gdzie dział IT może zająć się nimi zgodnie z firmową polityką. Jednak replikacja wiąże się z przesyłaniem i przechowywaniem dużych ilości danych.

Narastający ruch może doprowadzić do spadku wydajności aplikacji, czego użytkownicy bardzo nie lubią. Dlatego w wielu przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest optymalizacja WAN, która poradzi sobie ze zwiększającym się ruchem w sieci i zapewni wymaganą wydajność aplikacji. Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań, zarówno sprzętowych (droższych), jak i programowych (tańszych).

Rozwiązania do optymalizacji WAN dobrze współgrają z wirtualizacją pamięci masowych, pozwalając usunąć wąskie gardła występujące w przypadku komunikacji ze zdalnymi lokalizacjami lub lokalizacjami służącymi do przywracania po awarii. Z reguły firmy stosujące wirtualizację serwerów borykają się z szybko przyrastającym ruchem pomiędzy podstawową i zapasową lokalizacją, co prowadzi do zapychania łączy. To z kolei prowadzi do opóźnień w komunikacji i utraty danych. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z łączy o wyższej przepustowości, to jednak podwyższa koszty. Dlatego w wielu przypadkach warto zainteresować się rozwiązaniami do optymalizacji WAN, ponieważ ich wdrożenie na dłuższą metę może okazać się bardziej opłacalne.

Wirtualizacja pamięci masowych pozwala na korzystanie z zaawansowanych mechanizmów replikacji, np. umożliwiających kopiowanie do zdalnej lokalizacji zmian zachodzących na poziomie bloków. To jednak wiąże się z przesyłaniem dużych ilości danych, a wieć wymaga łącza o większej przepustowości. Jeśli dodatkowo wdroży się optymalizację WAN, całe rozwiązanie do replikacji będzie działać sprawnie nawet w przypadku łączy WAN o niewielkiej przepustowości. Efektywność rozwiązań do optymalizacja WAN jest zaskakująca. Przykładowo, czas kopiowania wirtualnych maszyn do zdalnej lokalizacji może skrócić się nawet kilkunastokrotnie, a to z kolei przekłada się na skrócenie czasu przywracania po awarii (RTO).

Optymalizacja WAN
Z natury protokół IP sprawia wiele problemów z replikacją. Nawet w zoptymalizowanych sieciach o dużej przepustowości mogą podczas replikacji ujawnić się wąskie gardła czy spadki transferu związane z koniecznością retransmitowania pakietów. Nie wszystkie rozwiązania do replikacji dobrze radzą sobie z tego typu problemami. Najlepsze systemy potrafią automatycznie przełączać się z replikacji ciągłej na replikację okresową w sytuacjach, gdy parametry komunikacji spadają poniżej założonych poziomów. Jednak najwięcej korzyści przynosi stosowanie akceleracji WAN, która redukuje poziom wykorzystania łącza i pozwala na korzystanie z niego także innym aplikacjom.

Istotnym elementem rozwiązań do optymalizacji WAN jest eliminowanie przesyłania redundantnych danych. W wielu przypadkach zmiana choćby jednego bita wiąże się z przesłaniem kilobajtów danych przez WAN, z których większość jest redundantna. W efekcie, podczas replikowania zmian przesyłanych jest więcej danych niż faktycznie zostało zmienionych. To niepotrzebnie obciąża sieć i podwyższa koszty działania. Tymczasem dobrze skonfigurowany system optymalizacji WAN może zredukować obciążenie sieci o 90%, w zależności od charakterystyki przesyłanych danych.

Wydajne oprogramowanie do replikacji w połączeniu z optymalizacją transferu danych przez WAN może okazać się wystarczająco wydajnym rozwiązaniem, mogącym zastąpić, dedykowane urządzenia. Dzięki zmniejszeniu ilości danych do przesłania operacje są przeprowadzane szybciej, a komunikacja działa lepiej w obu kierunkach – zarówno podczas przesyłania danych do zdalnej lokalizacji, jak i podczas odczytywania ich stamtąd.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ