VMworld Europe 2009 – pod znakiem chmur

0

Na odbywającej się w dniach 24-26 lutego konferencji VMware przede wszystkim zapowiedział szereg nowych produktów. Dużo mówiono o następcy VMware Infrastructure, po raz pierwszy oficjalnie podając nową nazwę tego rozwiązania. Firma zapowiedziała również wprowadzenie nowych rozwiązań do wirtualizacji desktopów oraz zaprezentowała działający prototyp oprogramowania do wirtualizacji na urządzeniach przenośnych, jak telefony komórkowe. Oprócz wykładów i laboratoriów, można było również odwiedzić stoiska kilkudziesięciu wystawców, m.in. Microsoftu i Citriksa.

VMware konsekwentnie realizuje swoją wizję odmiany centrów danych, co potwierdziło poświęcenie na VMworld najwięcej uwagi VDC-OS – systemowi operacyjnemu do zarządzania wirtualnym centrum danych. VDC-OS to koncepcja, której implementacją będzie vSphere. Jest to następca VMware Infrastructure 3.5, który będzie zawierał udoskonalone wersje dotychczasowych produktów oraz szereg zupełnie nowych, jak Fault Tolerant. Rozwiązanie to zostanie udostępnione jeszcze w tym roku. Wprowadzanie zapowiadanych nowości sprawi, że VMware jeszcze zwiększy technologiczną przewagę nad konkurencją

Pod znakiem chmur
Niemal połowa sesji generalnej, prowadzonej przez Paula Maritza, prezesa VMware, była poświęcona cloud computing i tworzeniu chmur z wykorzystaniem oprogramowania VMware – obecnych produktów oraz zapowiadanego vSphere. Warto zwrócić uwagę na pomysły wykorzystania wewnętrznych i zewnętrznych chmur. Użytkownik mający własne centrum danych będzie mógł równocześnie korzystać z zewnętrznego, dzierżawionego centrum danych i migrować pomiędzy nimi wirtualne maszyny w trybie live migration (tzw. long distance VMotion). Firma zamierza również udostępnić interfejsy API, aby umożliwić inny producentom przygotowywanie własnego oprogramowania, rozszerzającego możliwości vSphere.

Wirtualizacja desktopów
Kolejną inicjatywą firmy jest Client Virtualization Platform. W podstawowych założeniach jest to identyczne rozwiązanie, co Project Independent zainicjowany przez Citriksa. VMware zamierza stworzyć hypervisor do instalowania na komputerach użytkowników. Ten kliencki hypervisor służył do tworzenia infrastruktury wirtualnych desktopów, ale, w odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, wirtualna maszyna nie będzie uruchamiana na serwerze, lecz na komputerze użytkownika. Zapewni to większy komfort pracy i lepszą wydajność oraz umożliwi pracę poza biurem. Z kolei działom IT ułatwi zarządzanie komputerami użytkowników. Rozwiązanie to powstanie przy współpracy z Intelem, aby wykorzystać możliwości zdalnego zarządzania oferowane przez vPro. Poza tym firma pracuje nad programową implementacją protokołu PC-over-IP, który umożliwi zdalne korzystanie w sieci lokalnej nawet z aplikacji 3D.

Mobilna wirtualizacja

Duże wrażenie zrobiła prezentacja oprogramowania do wirtualizacji, na razie w wersji testowej, uruchomionego na Nokii N800 (urządzenie typu tablet PC). Po wczytaniu hypervisora zostały uruchomione dwie wirtualne maszyny – jedna z Windows CE, a druga z systemem Android (system operacyjny do telefonów komórkowych opracowany przez Google).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ