VMware ESX kontra Hyper-V – wydajność a koszty

0

VMware zlecił Taneja Group przeprowadzenie testów wydajności VMware ESXi 3.5 i Microsoft Hyper-V, mających na celu porównanie współczynnika konsolidacji, czyli liczby serwerów wirtualnych, które można uruchomić na jednym serwerze fizycznym. Przeprowadzono szereg testów oceniających działanie tych rozwiązań w przypadku obsługi różnych obciążeń.

Porównanie współczynników konsolidacji jest istotne, ponieważ ten parametr przekłada się bezpośrednio na koszty zakupu infrastruktury pod wirtualizację. Wyższy współczynnik konsolidacji oznacza niższą liczbę serwerów fizycznych potrzebnych do obsługi wirtualnego środowiska. Może również pozwolić zredukować koszty zarządzania serwerami i licencjami, co w przypadku większych wdrożeń należy do skomplikowanych i kosztownych zadań.

Ponieważ zleceniodawcą testów jest firma VMware, nie jest zaskoczeniem, że jej rozwiązanie wykazało się znaczną przewagą nad Hyper-V pod względem możliwości „upchnięcia” jak największej liczby wirtualnych maszyn na jednym serwerze. Wyniki wykazały, że VMware ESX jest lepszy od Hyper-V aż o 50%, tzn. pozwala na uruchomienie o połowę więcej wirtualnych maszyn. W niektórych testach ta różnica wynosiła nawet 100%. Zdaniem autorów testów jest to efektem wieloletnich doświadczeń VMware i wysiłków zmierzających do poprawy wydajności i optymalnego wykorzystania sprzętu.

W podsumowaniu raportu możemy przeczytać, że koszty stworzenia wirtualnego środowiska z wykorzystaniem VMware Infrastructure 3 nie są znacząco wyższe, niż koszty wirtualizacji z wykorzystaniem Hyper-V i Microsoft System Center. Uwzględniając współczynnik konsolidacji, okazuje się, że koszt liczony per aplikacja jest od 5 do 29% niższy w przypadku VMware Infrastructure 3.

Z raportem można zapoznać się na stronie www.tanejagroup.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ