VeeamON 2015 – relacja z konferencji

0

W ubiegłym tygodniu w Las Vegas odbyła się druga edycja konferencji VeeamON. Firma przedstawiła nowe produkty oraz kierunki działania.

Krajobraz w świecie IT zmienia się w niewyobrażalnym tempie. Ratmir Timashev, CEO Veeam, przyznał podczas VeeamON, że zmiana sposobu korzystania z nowoczesnych aplikacji wpływa na potrzeby informatyczne przedsiębiorstw. Szef Veeam zwrócił uwagę na fakt, iż wszechobecne smartfony i inne urządzenia ultraprzenośne zacierają różnice pomiędzy biurem i domem, a ich użytkownicy oczekują dostępu do danych 24 godziny na dobę, – Dekadę temu około 3 procent używanych aplikacji można było uznać za krytyczne, zaś obecnie stanowią one od 50 – 100 procent. W związku z tym minimalizacja czasu przestojów staje się przedmiotem coraz większej troski. – mówił Ratmir Timashev.

Veeam jest postrzegany jako dostawca oprogramowania do backupu, ale firma najwyraźniej zamierza uciec od tego wizerunku. Tworzenie kopii zapasowych nie ma być celem samym w sobie, lecz pierwszym krokiem do odtworzenia zasobów. W praktyce oznacza realizację innych zadań, takich jak odtworzenie zasobów i replikacja. Witryny internetowe bądź aplikacje muszą być gotowe do pracy tak szybko jak to możliwe. – Tradycyjne systemy do tworzenia kopii zapasowych nie sprostają wymaganiom nowoczesnych organizacji, oczekujących ciągłego dostępu do danych. Czas odtwarzania liczy się w dniach, a nawet tygodniach. Produkty Veeam skracają czasy RTO i RPO do mniej niż 15 minut w odniesieniu do wszystkich aplikacji i danych – przekonywał Ratmir Timashev.

Na scenie wraz z szefem Veeam pojawił się Carl Eschenbach, COO VMware, który przedstawił znaną już ideę jednej chmury, dowolnej aplikacji oraz urządzenia. Zakłada ona możliwość prostego i bezpiecznego udostępniania dowolnej aplikacji na wszystkich urządzeniach z dowolnej lokalizacji. VMware planuje także rozszerzyć proces wirtualizacji o kolejne komponenty centrum danych, czyli sieci i pamięci masowe. Nie zabrakło też kilku ciepłych słów na temat gospodarza konferencji. – Veeam jest łatwiejszy w instalacji i obsłudze niż produkty innych naszych partnerów. Graficzny Interfejs Użytkownika jest bardzo przyjazny. Inni partnerzy mogą mnie zabić za moje słowa, ale mówię to nie z powodu mojej obecności na VeeamON, ale taka jest to prawda – powiedział Carl Eschenbach.

Śniadanie prasowe

Jednym z wielu punktów VeeamON 2015 było śniadanie prasowe, w którym uczestniczyli Ratmir Timashew oraz Doug Hazelman, wiceprezydent ds. rozwoju produktów Veeam. Ratmir Timashew przedstawił tendencje sprzedaży produktów w III kwartale 2015 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. – Niestety, Veeam nie podał szczegółowych danych. – Jesteśmy firmą prywatną i nie ujawniamy wielkości przychodów w poszczególnych kwartałach – tłumaczył Ratmir Timashev. Wskaźniki procentowe prezentują się całkiem efektownie. Firma pochwaliła się 86 % wzrostem przychodów ze sprzedaży Veeam Availability Suite Enterprise Plus. Natomiast uwzględniając wszystkie edycje Vetam Availability Suite dynamika wzrostu wyniosła 49 % Warto też dodać, że firma odnotowała 17% wzrost kwartalnych zamówień. Timashew podkreślił, że produkty Veeam cieszą się coraz większą popularnością wśród dużych przedsiębiorstw. – Nasi nowi klienci przyznają, że dotychczasowe rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych nie spełniają oczekiwań współczesnego biznesu. Tym należy tłumaczyć bardzo wysoki popyt na nasze produkty wśród dużych firm. Przedsiębiorstwa potrzebują kompleksowego podejścia do ochrony zasobów zamiast doraźnego składania elementów dla istniejących systemów – wyjaśniał Timashev.

Veeam poważnie myśli także o chmurze, a liczba transakcji w programie Veeam Cloud Provider wzrosła o 73 proc. rok do roku. Usługi Veeam Cloud Connect oferuje ponad 980 providerów na całym świecie. Warto w tym miejscu dodać, że firma realizuje 100 procent sprzedaży poprzez kanał partnerski. Baza resellerów firmy Veeam liczy 34,5 tysięcy firm.

Menedżerowie Veeam podczas spotkania z mediami dużo miejsca poświęcili budowie ekosystemu partnerów. Zresztą w tym celu firma powiększyła swój personel, zatrudniając m.in. Andy’ego Vandevelda, który zasiadł na fotelu wiceprezesa ds. sojuszy globalnych. Wcześniej budował relacje partnerskie w takich firmach jak Citrix czy Brocade. W wąskim gronie największych przyjaciół Veeam znaleźli się Cisco, HP, Microsoft, NetApp i VMware. Notabene przedstawiciele wymienionych firm znaleźli się wśród prelegentów VeeamON 2015, a jedynym nieobecnym był NetApp. John Metzger, dyrektor marketingu ds. produktów, w rozmowie z IT Resellerem przyznał, że Veeam zamierza budować relacje z nowymi obiecującymi graczami w świecie pamięci masowych takimi jak Nimble Storage, Pure Storage, a także Tegile Systems.

Nowe produkty

Veeam posiada dość skromne portfolio produktów. Trudno zatem było oczekiwać, że firma na VeeamON pokaże kilkanaście nowości. Oferta wzbogaciła się o dwa nowe rozwiązania. Pierwszym jest darmowe programowanie Veeam Backup dla Linuxa. Umożliwia ono tworzenie kopii zapasowych oraz przywracanie serwerów linuksowych działających w chmurze publicznej, a także działających w siedzibach firm. – To odpowiedź na oczekiwania naszych partnerów, którzy już od dłuższego czasu zgłaszali zapotrzebowanie na taki produkt – mówił Doug Hazelman. Drugim nowym rozwiązaniem jest Veeam Managed Backup Portal. To coś dla resellerów zainteresowanych rozpoczęciem działalności usługowej. Za pośrednictwem portalu mogą w łatwy sposób zaproponować klientom usługi tworzenia kopii zapasowych (w tym Backup-as-a-Service) obsługiwanych przez Veeam.

John Metzger, Senior Director, Product Marketing wraz z ekipą All Stars Veeam przedstawił podczas drugiego dnia nowe funkcjonalności, które pojawią się we flagowym produkcie Veeam Availability Suite v9. Wcześniejsza wersja oferowała wsparcie dla snapshotów macierzowych dla NetApp oraz HP, w najnowszej odsłonie pojawi się również taka funkcjonalność dla systemów EMC. Kolejną istotną nowinką jest eksplorer dla baz danych Oracle. Pakiet posiadał tego typu rozwiązania dla narzędzi Microsoftu. Dzięki eksplorerowi nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby odzyskiwać poszczególne elementy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ