VDI obsługuje nowe protokoły zdalnego dostępu

0

VMware zapowiedział, że wprowadzi w rozwiązaniu Virtual Desktop Infrastructure obsługę czterech nowych protokołów zdalnego dostępu. Dotychczas był wykorzystywany protokół RDP opracowany przez Microsoft.

Protokół Microsoftu jest powszechnie stosowany, ale nie jest to najlepszy z protokołów zdalnego dostępu. Oprogramowanie VMware View, znane dotychczas pod nazwą VMware Desktop Manager (VDM), pozwoli na korzystanie z dodatkowych protokołów: Sun Appliance Link Protocol (ALP), HP Remote Graphics Software (RGS), Teradici PC-over-IP oraz Wyse TCX. Nowe protokoły mają poprawić komfort pracy z wirtualnymi desktopami, a także rozwiązać problemy z niektórymi ograniczeniami związanymi z protokołem RDP.

Rozszerzenie listy obsługiwanych protokołów pozwoli klientom na optymalne wykorzystanie w rozwiązaniu VDI terminali firm HP i Sun. Przede wszystkim poprawi się jakość wyświetlanego obrazu. Przykładowo, TCX firmy Wyse znacznie lepiej radzi sobie z przesyłaniem dźwięku czy obrazu wideo. Tego typu kwestie mają istotne znacznie, gdy całe środowisko pracy użytkownika zostaje zwirtualizowane i jest dostępne zdalnie.

Wadą tych protokołów jest fakt, że są chronione licencjami i działają tylko na dedykowanym sprzęcie, np. protokół ALP obsługują tylko terminale Sun Ray.

Brak obsługi ICA
VMware nie dodał obsługi protokołu ICA opracowanego przez firmę Citrix, jednego z głównych konkurentów na rynku wirtualizacji. ICA jest stosowany w wielu cienkich klientach i powszechnie uznawany za najlepszy protokół zdalnego dostępu. VMware zapewnia, że doda obsługę tego protokołu, jeśli takie zapotrzebowanie pojawi się ze strony klientów, a firma Citrix będzie gotowa do nawiązania współpracy. Jednak Citrix nie zamierza udzielić licencji na protokół ICA, bo jest to funkcjonalność, która daje produktom, takim jak XenDesktop i XenApp, istotną przewagę nad konkurencją.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ