Rynek wirtualizacji wzrośnie w 2009 roku i nastąpi eksplozja w segmencie VDI

0

Według najnowszego raportu Gartnera wartość rynku oprogramowania do wirtualizacji wzrośnie w 2009 roku aż o 43%, mimo globalnego kryzysu. Ale niesamowity, kilkukrotnie większy wzrost powinien nastąpić w segmencie VDI. Gartner przewiduje również, że Microsoft może odebrać dominującą pozycję firmie VMware.

43% oznacza w wartość absolutnych wzrost sprzedaży do 2,7 miliarda dolarów, z 1,9 miliarda dolarów w 2008. Większa sprzedaż przełoży się na większy odsetek zwirtualizowanych serwerów, który wyniesie ok. 20% pod koniec 2009 roku (w 2008 roku wynosił 12%). Szybka adopcja tych technologii jest napędzana potrzebą redukcji kosztów zakupu i utrzymania (m.in. redukcją zużycia prądu) oraz chęcią zwiększenia elastyczności i szybkości reagowania na potrzeby biznesowe.

Rynek oprogramowania wirtualizacji obejmuje, według definicji Gartnera, rozwiązania do wirtualizacji serwerów, narzędzie do zarządzania wirtualnymi serwerami oraz infrastrukturę wirtualnych desktopów (VDI).

Należy podkreślić, że coraz większy potencjał tkwi w segmencie rozwiązań VDI, co dostrzegają już tacy producenci, jak VMware i Citrix. Znajduje to również potwierdzenie w raporcie Gartnera. W 2008 roku przychody ze sprzedaży rozwiązań VDI wyniosły 74,1 milion dolarów, natomiast prognozy mówią o wzroście do to 298,6 miliona dolarów w 2009 roku (wzrost o nieco ponad 300%). W tym czasie przychody z oprogramowania do wirtualizacji serwerów wzrosną z 917 milionów do 1,1 miliarda dolarów.

Obecnie rozwiązania VDI mają 11% w przychodach ze sprzedaży oprogramowania do wirtualizacji, ale aż do 2013 powinny stale zwiększać swój udział. Już w 2010 roku rozwiązania te powinny być na tyle dojrzałe, że zyskają szeroką akceptację i szybko będzie zwiększać liczby użytkowników zainteresowanych pracą w wirtualnym środowisku. Firmy powinny przygotować się do tego wcześniej, optymalizując narzędzia i procesy zarządzania infrastrukturą wirtualnych pulpitów.

Patrząc na rynek od strony producentów, Gartner ocenia, że Microsoft będzie próbował odebrać VMware dominującą pozycję w segmencie rozwiązań do wirtualizacji serwerów. Firma z Redmond ma też zdobyć silną pozycję na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. W segmencie narzędzi do zarządzania wirtualizacją serwerów może się jeszcze wszystko wydarzyć, ponieważ działa na nim ponad 100 producentów, którzy zaspokajają różne potrzeby użytkowników wirtualizacji. Wraz z dojrzewaniem rynku, głównie gracze (BMC Software, CA, HP oraz IBM/Tivoli) oraz inni producenci będą przejmować konkurencję, rozszerzając swoje portfolio, co będzie prowadzić do konsolidacji rynku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ