Rynek serwerów i ranking popularności hypervisorów

0

Producenci serwerów w ostatnim czasie nie mają zbyt wielu powodów do radości. Światowy kryzys oraz wirtualizacja mocno uszczupliły ich przychody. Natomiast VMware trzyma się mocno, ale konkurencja szybko rośnie w siłę.

Gartner w swoich analizach zwraca uwagę na nowy trend, jakim jest dynamiczna adaptacja technologii wirtualizacji wśród małych firm. Duże przedsiębiorstwa wykorzystują tego typu rozwiązania od co najmniej dekady, najlepszym przykładem są tutaj użytkownicy serwerów Unix . Jednak małe i średnie firmy szybko odrabiają stracony dystans. Gartner przewiduje, że do końca 2010 roku, przedsiębiorstwa zatrudniające od 100 do 999 osób będą mogły się pochwalić wyższą penetracją wirtualnych maszyn niż firmy z listy Global 500.

Z kolei IDC informuje, że w drugim kwartale bieżącego roku firmy sprzedały 1,49 miliona fizycznych serwerów, z czego 246 tysięcy miało zainstalowane oprogramowanie do wirtualizacji. Oznacza to penetrację na poziomie 16,5 %. W analogicznym okresie roku ubiegłego wskaźnik ten wyniósł 14,5 %. Zbliżone dane podaje Gartner.

Ale należy zwrócić uwagę, że w drugim kwartale 2008 roku sprzedano więcej serwerów, a liczba zainstalowanych hypervisorów wyniosła 330 tysięcy. Zatem sprzedaż serwerów na przestrzeni roku skurczyła się o 30 %, a wirtualnych maszyn o 20,8 %.

IDC wylicza również przychody ze sprzedaży rozwiązań przeznaczonych do wirtualizacji serwerów. W drugim kwartale bieżącego roku ten segment rynku osiągnął wartość 344 milionów dolarów, o 18,7 miliona mniej niż rok wcześniej. Jednak w porównaniu do drugiego kwartału 2008 roku, stopień penetracji komercyjnych hypervisorów odnotował niewielki wzrost – z 57,2 do 60,8 %.

W rankingu IDC wśród produktów prym wiedzie VMware ESX Server, a tuż za nim znajduje się darmowy VMware Server, dawniej GSX Server. Pomimo tego, że VMware dzierży prymat, to przychody producenta spadły w drugim kwartale bieżącego roku o 22 % w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje Microsoft Virtual Server 2005 – spadek o 16 %. Czwarte miejsce przypadłow Hyper-V, ale dynamika wzrostu sprzedaży wyniosła 54 procent. Pierwszą piątkę zamyka Parallels Virtuozzo. Co ciekawe, wśród najbardziej popularnych rozwiązań do wirtualizacji serwerów zabrakło produktu Citriksa. Jednak IDC zwraca uwagę, że XenServer bardzo szybko zdobywa rynek – w ciągu ostatniego roku liczba wdrożeń platformy wzrosła o 108 %.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ