Python i Ruby w chmurze Oktawave: gotowe środowiska programistyczne

0

Choć rodzimi deweloperzy najczęściej wybierają PHP jako język tworzenia projektów webowych, to coraz większą popularność zdobywają także alternatywne środowiska i frameworki bazujące na Pythonie oraz Ruby. Teraz można z nich korzystać bez ograniczeń w ramach Oktawave, szybkiej chmury obliczeniowej od K2 Internet SA.

Według badań przeprowadzonych przez serwis Hacker News w marcu 2012 roku Python i Ruby stały się dwoma najbardziej popularnymi językami programowania na świecie. Wyprzedziły m.in. JavaScript, C czy PHP. Również zarobki programistów kodujących w tych językach należą do najwyższych w branży.
Dzieje się tak, ponieważ to właśnie Python i Ruby wprowadziły na salony deweloperów prostotę, czytelność i szybkość tworzenia kodu, dając szansę na gwałtowny rozwój projektów informatycznych. Ma to swoje szczególne znaczenie w kontekście współczesnego tempa rozwoju startupów internetowych i znalazło odzwierciedlenie w konkretnych projektach. Z Pythona korzysta Google, BitTorrent czy Dropbox, z Ruby Groupon, Hulu oraz Twitter.

Teraz z tych dwóch środowisk programistycznych można korzystać w ramach chmury obliczeniowej Oktawave. Dla programistów zostały przygotowane tam specjalne szablony uruchomieniowe, dzięki którym stworzenie własnego projektu będzie bardzo szybkie, a jego skalowalność niemal nieograniczona.

W ramach instancji z Pythonem użytkownicy otrzymują:
• Debian 6.0.5 (system operacyjny),
• Python 2.6 (język programowania),
• Django 1.4 (framework programistyczny),
• Apache 2.2 (serwer WWW).

Dla miłośników Ruby przygotowano:

  • Debian: 6.0.5 (system operacyjny),
  • Ruby: 1.8.7 (język programowania),
  • Ruby on Rails 2.3.5 (framework programistyczny),
  • nginx: 1.1.19 (serwer WWW),
  • Unicorn: 4.3.1 (serwer WWW).

Oprócz tego wszyscy użytkownicy Oktawave mogą skorzystać ze standardowych funkcji, dostępnych dla każdego klienta. Wśród nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na autoskaler, który dostosowuje automatycznie parametry instancji (liczbę procesorów oraz ilość pamięci) do aktualnych wymagań aplikacji. Jeśli zaś zapotrzebowanie oprogramowania na zasoby przekroczy możliwości instancji, zostaną dodane nowe instancje, tak by zapewnić stabilność całego środowiska. Wszystko dzieje się automatycznie, a użytkownicy są obciążani tylko za wykorzystane zasoby.

Chmura obliczeniowa Oktawave jest obecnie w trakcie publicznych testów beta i można ją testować za darmo. Wystarczy założyć konto na stronie Create Oktawave Account. Przykładowe ceny, które będą obowiązywały w ramach oferty komercyjnej można symulować za pomocą kreatorów:

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ