Przełomowe technologie IT – cloud computing

0

Informatyka rozwija się na co dzień metodą ewolucji – co jakiś czas podwaja się moc obliczeniowa maszyn, czy pojemność systemów składowania danych; wymieniamy wtedy sprzęt i oprogramowanie na lepsze wersje, albo zastępujemy stare modele nowszymi.

Jednak co jakiś czas w informatyce następuje zmiana o charakterze przełomowym, która obala stary porządek i wprowadza całkiem nowe rozwiązania, niespotykane wcześniej.
Taką rewolucją jest niewątpliwie cloud computing, czyli model przetwarzania komputerowego, w którym można dowolną aplikację, czy usługę informatyczną używać na zasadzie wykupienia miesięcznego abonamentu, zamiast instalować kompletny system w siedzibie firmy. Radykalnie zmniejsza to koszty IT i wprowadza całkowicie nową kulturę użytkowania systemów.

Nowy model przetwarzania wymaga oczywiście zmian w systemach, stosowanych do obsługi działalności przedsiębiorstwa. Zmiany niewielkie, o charakterze ewolucyjnym, są bez problemu akceptowane przez dyrektorów IT, gdyż po pierwsze – nie wymagają przy wprowadzeniu dużych kosztów, po drugie – wydają się bardziej naturalne pod względem psychologicznym, jako oczywiste powiększanie zasobów IT wraz ze wzrostem biznesu. Czym innym jest zmiana przełomowa, wymagająca tak naprawdę zmiany tego co się budowało i doskonaliło przez lata i zainstalowania w jego miejsce całkiem nowych rozwiązań, których obsługi trzeba się uczyć od nowa. Nic więc dziwnego, że Dyrektorzy ds. informatycznych konserwatywnie podchodzą do tego typu modernizacji technologii i niechętnie wdrażają przełomowe rozwiązania. Ich opór jest naturalny nie tylko ze względu na koszty, ale głównie z powodu poważnego zakłócenia ugruntowanego od lat sposobu funkcjonowania działu IT i trudności z szacowaniem ryzyka w nowym porządku. Z danych biura analitycznego IDC wynika, że budżety działów IT w Europie na 2012 r. nie zmieniły się lub wzrosły o zaledwie 1-2%. Świadczy to o tym, jak wielka jest presja na ograniczenie kosztów – z drugiej zaś strony, jak niechętnie inwestujemy w nowe technologie.

Oracle sądzi jednak, że przełomowe technologie są rozwiązaniami, które mogą doskonale pomóc w sprostaniu nowym wyzwaniom współczesności. Przykładem jest użycie chmury obliczeniowej, dzięki czemu możliwe jest użytkowanie aplikacji w modelu SaaS (Software as a Service). Taki model może być korzystny dla wielu firm głównie dlatego, że nie muszą one budować własnej infrastruktury, aby uzyskać dostęp do narzędzi będących do tej pory poza ich zasięgiem.

Korzyści tego modelu są bezsporne: szybkie wdrożenie, niższe ryzyko związane z wprowadzaniem innowacji lub testowaniem nowych aplikacji, czy niższe koszty serwisowania. Aplikacje SaaS mogą być uruchamiane w chmurze, ale także lokalnie lub w modelu łączonym. Co ważne, klienci mogą przenosić aplikacje do chmury oraz powracać do środowiska lokalnego bez konieczności wprowadzania zmian. Z aplikacji SaaS można także korzystać za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego.

I wreszcie podłączenie się do zasobów informacyjnych sieci społecznościowych – tu także kryją się potencjalne ogromne korzyści dla przedsiębiorstwa. Wykorzystanie technik społecznościowych – takich jak lubię/nie lubię (czyli slangowe: lajki), grupy dyskusyjne, rekomendacje, dyskusje, czaty, czy dzielenie się multimediami, może przyczynić się do lepszej obsługi takich obszarów biznesowych jak zarządzanie relacjami z klientem (portale kontaktu z klientem, śledzenie jego wzorców zachowań) czy sprzedaż (dzielenie się wiedzą o kliencie pomiędzy sprzedawcami).

Informacje dodatkowe – technologie chmurowe w wydaniu Oracle

Usługi udostępniane w modelu chmury, w wersji Oracle nazywają się Oracle Cloud. Ich popularność na świecie szybko rośnie — obecnie każdego dnia korzysta z nich już ponad 10 tys. podmiotów i 25 mln użytkowników. Zestaw usług Oracle Cloud obejmuje możliwość korzystania w tej postaci z infrastruktury (np. abonament na zwiększanie mocy obliczeniowej lub zasobów pamięci masowej), platform informatycznych i rozmaitego typu oprogramowania biznesowego. Można nawet korzystać z bazy danych Oracle w modelu chmury (Oracle Database Cloud)!

Jedną z najnowszych propozycji Oracle w tej kategorii jest Oracle Social Sites Cloud Service. Usługa ta ułatwia szybkie udostępnianie serwisów internetowych klientom zgodnie z najnowszymi wymaganiami. Dzięki rozbudowanym funkcjom edycji i zaplecza nawet niewyspecjalizowani użytkownicy mogą szybko tworzyć i publikować serwisy internetowe wysokiej jakości.

Ciekawą nowością jest także Oracle Developer Cloud — ta usługa upraszcza zespołowe tworzenie oprogramowania, ponieważ udostępnia zgodne ze standardami środowisko, które obsługuje cały cykl pracy nad aplikacjami. Oferuje też narzędzia do monitorowania problemów, ciągłej integracji i współpracy deweloperów podczas tworzenia wszystkich dokumentów wymaganych w tych procesach.

Zbigniew Swoczyna,
szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ