Oracle Solaris 11 – system operacyjny do przetwarzania w chmurze

0

Oracle Solaris 11 został zaprojektowany z myślą o spełnieniu wymagań środowisk chmury obliczeniowej w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i skalowalności.

Jako pierwszy w pełni zwirtualizowany system operacyjny, Oracle Solaris 11 udostępnia kompleksowe, wbudowane możliwości wirtualizacji zasobów systemu operacyjnego, sieci i pamięci masowej.

Oprócz wbudowanych możliwości wirtualizacji Oracle Solaris 11 umożliwia też wirtualizację serwerów Oracle VM w systemach opartych na architekturze x86 i SPARC.

Technologia wirtualizacji Oracle Solaris Zones umożliwia skalowanie do poziomu nawet setek stref na węzeł fizyczny. Technologia ta nie nakłada też sztucznych limitów na zasoby pamięci, sieci, procesorów i pamięci masowej.

Oprogramowanie Oracle Enterprise Manager Ops Center, dołączone teraz do systemu jako jedno z narzędzi pomocniczych, zapewnia kompleksowe zarządzanie systemami, umożliwiając sprawowanie scentralizowanej kontroli nad sprzętem, systemem operacyjnym i zasobami do wirtualizacji.

System plików Oracle Solaris ZFS stanowi podstawowe rozwiązanie do zarządzania danymi i pamięcią masową pod kontrolą systemu Oracle Solaris 11. Zapewnia spójność danych, szyfrowanie z maksymalną szybkością, na jaką pozwala łącze, oraz skalowalność w zakresie umożliwiającym przechowywanie nieograniczonych ilości danych oraz zarządzanie nimi. Dzięki funkcji deduplikacji oferowanej przez system plików Oracle Solaris ZFS klienci mogą aż 10-krotnie zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na pamięć masową w zwirtualizowanych środowiskach.

· System Oracle Solaris 11 udostępnia funkcje wdrażania w chmurze i w tradycyjnych centrach przetwarzania danych, w tym funkcję uruchamiania, a także oparty na rolach dostęp z uprawnieniami administratora oraz niezakłócającą pracy funkcję audytu. Wbudowany w system Oracle Solaris 11 akcelerator szyfrowania zapewnia wydajność szyfrowania 4-krotnie wyższą od zapewnianej przez system IBM AIX.

· Wśród nowych rozszerzeń systemu Oracle Solaris11 znalazły się funkcje do zoptymalizowanego zarządzania pamięcią współużytkowaną, udoskonalenia do systemu wejścia-wyjścia, zintegrowane narzędzia do zarządzania zasobami oraz mechanizm przenoszenia przetwarzania zaszyfrowanych zasobów z serwera do interfejsu sieciowego (crypto off-load).

Oracle Solaris 11 to platforma nadająca się do uruchamiania aplikacji w środowiskach zwirtualizowanych wdrożonych na różnego typu serwerach o architekturze SPARC i x86. Klienci mają do wyboru następujące możliwości:

· Mogą użytkować dowolne produkty z oferty ponad 11 tys. aplikacji obsługiwanych dziś przez system Oracle Solaris 11; pogram Oracle Solaris Binary Application Guarantee gwarantuje przy tym zgodność ze starszymi wersjami.

· Mogą też chronić wcześniejsze inwestycje, wykorzystując narzędzia P2V i V2V do przeniesienia swoich istniejących środowisk systemu Oracle Solaris 10 do strefy Oracle Solaris 10 Zone, uzyskując jednocześnie dostęp do najnowszych rozszerzeń do systemu Oracle Solaris 11.

System Oracle Solaris 11 pobił ostatnio światowy rekord w teście SPECjvm2008 ― ogólnym, wielowątkowym teście środowiska Javy. W połączeniu z oferowanym przez Oracle serwerem SPARC T4-2 i rozwiązaniem Oracle HotSpot Java Virtual Machine, system Oracle Solaris 11 zapewnia wydajność o 41% wyższą od wyniku uzyskanego poprzednio w teście przeprowadzonym z wykorzystaniem systemu Oracle Solaris 10.

System Oracle Solaris 11 działa już w środowiskach produkcyjnych ponad 700 firm z całego świata. Wdrożono go też w tysiącach rozwiązań Oracle Sun ZFS Storage Appliance oraz na maszynach bazodanowych Oracle Exadata X2-2 i X2-8, a także w specjalnie zaprojektowanych systemach Oracle Exalogic Elastic Cloud.

Wojciech Urbanek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ