(Nie)popularny backup maszyn wirtualnych

0

Wirtualizacja to technologia utożsamiana najczęściej z korporacjami. Duże przedsiębiorstwa szybciej wdrażają innowacyjne rozwiązania, ponieważ dysponują większymi zasobami finansowymi, a także wiedzą. Ale badania firmy Acronis pokazują, że w firmach zatrudniających do 1000 osób adaptacja wirtualizacji postępuje szybciej niż w korporacjach.

Z analiz Gartnera wynika, iż w bieżącym roku liczba korporacji korzystających z wirtualnych maszyn wzrośnie o 14 procent. Natomiast Acronis Global Disaster Recovery Index wskazuje na 21 procentowy wzrost technologii w grupie SMB w 2012 roku.
Dlaczego firmy decydują się na wirtualizację serwerów? 21 procent uczestników badania Acronis Global Disaster Recovery Index liczy na zwiększenie efektywności. Co piąty respondent chce zwiększyć elastyczność i szybkość wdrażania nowych rozwiązań. Natomiast 18 procent uważa, że wirtualizacja pozwoli obniżyć koszty.

Małe i średnie firmy coraz chętniej korzystają z wirtualizacji. Niestety nie zawsze podchodzą z należytą powagą do ochrony danych znajdujących się na wirtualnych serwerach. Co trzeci uczestnik badania Acronis przyznaje, że nie robi tak często kopii maszyn wirtualnych jak fizycznych. Aż 49 procent respondentów robi kopie zapasowe maszyn wirtualnych rzadko, zazwyczaj co tydzień lub co miesiąc, a 37 procent wykonuje kopie zapasowe maszyn wirtualnych codziennie.

Z największą nonszalancją do backupu maszyn wirtualnych podchodzą Brytyjczycy – aż 60 procent badanych przyznało, że rzadziej wykonuje backup maszyn wirtualnych niż fizycznych, niewiele lepiej jest we Francji (58 procent), Włoszech (56 procent), Brazylii (57 procent). Niestety badanie Acronis nie obejmuje polskich firm. Niemniej już wkrótce Virtualfocus przedstawi wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodzimych użytkowników. Czy okażemy się bardziej skrupulatni do Brytyjczyków?

Prezentowane dane pokazują, że wiele firm nie potrafi przystosować się do środowiska hybrydowego, składającego się z urządzeń fizycznych i wirtualnych.

Tymczasem środowiska mieszane będą się rozwijać i administratorzy muszą nauczyć się z nimi żyć. Natomiast przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości, muszą zadbać o rozwiązania do backupu i DR, które będą chronić w równym stopniu dane na wirtualnych i fizycznych serwerach.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ