Nie taki backup straszny jak go malują

0

Polskie firmy coraz poważniej podchodzą do backupu. 80 procent respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Virtualfocus.pl oraz firmę Acronis, deklaruje, że wykonuje kopie zapasowe codziennie.

Mądry Polak po szkodzie – mówi jedno z popularnych polskich przysłów. Czy rzeczywiście Polacy są mało zapobiegliwi? Wyniki wspólnych badań Virtualfocus.pl oraz Acronis przynoszą dość zaskakujące dane. Okazuje się, że polskie firmy, wbrew powszechnym opiniom, nie bagatelizują kwestii związanych z bezpieczeństwem danych. Aż 80 procent respondentów uczestniczących w badaniu deklaruje, że wykonuje kopie zapasowe raz dziennie, 18 procent robi to raz w tygodniu, a pozostałe 2 procent co miesiąc. 39 procent firm deklaruje, że dziennie wykonuje kopie zapasowe o pojemności od 11 – 50 GB, 33 procent od 51 – 250 GB, a 24 procent do 10 GB. Przedsiębiorcy najczęściej sporządzają backup plików i systemów – 57 procent wskazań, zaś backup plików wykonuje 39 procent.

Prezentowane wyniki kłócą się z powszechnym obrazem beztroskich rodzimych przedsiębiorców. Czym to tłumaczyć? Po części może to wynikać z profilu respondentów – niewiele ponad 30 procent stanowiły firmy związane z branżą IT i nowych technologii. Ale wśród respondentów znaleźli się również przedstawiciele przemysłu, instytucji finansowych, sektora publicznego, handlu, mediów, edukacji oraz energetyki.


Gotowi na awarię

Awaria systemu przychodzi zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Jej przyczyny bywają różne, często są to zdarzenia losowe. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się przynajmniej kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia awarii. Firmy coraz częściej są zagrożone atakami cyberprzestępców. Do tego dochodzą anomalie pogodowe czy awarie przestarzałych sieci energetycznych. Dlatego przedsiębiorcy powinni być przygotowani na niespodziewany rozwój wypadków. Co trzecia firma uczestnicząca w badaniu Virtualfocus w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy miała do czynienia z poważną awarią systemu IT. To poważne ostrzeżenie dla właścicieli biznesów. Niestety tylko co druga firma posiada sprawdzone procedury na wypadek poważnej awarii systemu. Natomiast 55 procent respondentów informuje, że przywracało wcześniej dane z kopii zapasowej. Są oni przekonani, że wdrożone rozwiązanie nie zawiedzie ich w przypadku poważnej awarii lub innych zdarzeń losowych. Większość przedsiębiorców uważa, że jest dobrze przygotowana na ewentualny kataklizm – 78 procent respondentów twierdzi, że posiada odpowiednie technologie, umożliwiające wykonanie kompleksowych operacji tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

Nowe wyzwania dla backupu

Rozwój technologii i pojawienie się nowych modeli usług sprawiły, że firmy muszą się troszczyć nie tylko o dane spoczywające na fizycznych serwerach. W lawinowym tempie rośnie liczba cyfrowych zasobów na serwerach wirtualnych. Część firm zaczyna też przechowywać dane w chmurze. To wymaga nowego podejścia do tworzenia kopii zapasowych. 51 procent uczestników badania Virtualfocus oraz Acronis uważa, że nowe technologie, takie cloud computing i wirtualizacja, ułatwią efektywne zarządzanie operacjami tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w firmie? Odmienne zdanie na ten temat wyraziło 39 procent respondentów. Co dziesiąty uczestnik badania nie potrafi określić wpływu wymienionych technologii na proces backupu. Rodzimi przedsiębiorcy idą z duchem czasu i wdrażają technologiczne nowinki. Świadczy o tym m. in stopień wirtualizacji serwerów. 45 procentów firm deklaruje, że posiada ponad połowę zwirtualizowanych serwerów. Tylko 4 procent przedsiębiorstw nie korzysta w ogóle z wirtualizacji.
Co piąty uczestnik badania Virtualfocus przyznaje, że nie robi tak często kopii maszyn wirtualnych jak fizycznych, zaś 60 procent wykonuje backup z taką samą częstotliwością dla danych spoczywających na fizycznych i wirtualnych serwerach.

Polskie firmy chętnie też korzystają z usług oferowanych w modelu cloud. Tylko 8 procent deklaruje, że w ogóle nie korzysta z rozwiązań wykorzystujących „chmurę”. Co ciekawe, 23 procent respondentów korzysta z backupu online. Kopie zapasowe najczęściej przechowywane są serwerach NAS – 43 procent, a w dalszej kolejności na nośniki wymienne (HD, SSD, CD, DVD) – 18 procent i biblioteki taśmowe – 16 procent.

Polecamy! Dariusz Jarecki, country manager Acronis, komentuje wyniki naszych wspólnych badań >

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ