Matic i Qumak zbudują chmurę akademicką dla WAT

0

Konsorcjum firm Matic Sp. z o.o. i Qumak S.A. dostarczy kompletną infrastrukturę sprzętowo-programową, stanowiącą fundament pod budowę akademickiej chmury obliczeniowej w nowej serwerowni Wojskowej Akademii Technicznej.

W efekcie podpisanej umowy o wartości 16,3 mln zł netto powstanie jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie chmur do zastosowań dydaktycznych i badań naukowych w Polsce. Chmura ta jest jednym z kluczowych elementów Centrum Studiów Zaawansowanych Inżynierii Systemów WAT, które budowane jest na Wydziale Cybernetyki w wyniku realizacji projektu unijnego POIS.13.01.00-00-007/12.
Chmura prywatna, która w ciągu najbliższych 6 miesięcy zostanie wdrożona w Wojskowej Akademii Technicznej, znajdzie swoje zastosowanie w trzech głównych obszarach. Po pierwsze, umożliwi kadrze naukowej i studentom elastyczne tworzenie platform aplikacyjnych i środowisk deweloperskich, np. relacyjnych baz danych, środowiska JAVA czy rozwiązań klasy Business Process Management. Po drugie, zapewni dostęp do wszystkich zasobów dla 500 jednocześnie pracujących użytkowników za pośrednictwem setek wirtualnych desktopów, dostępnych zarówno ze stanowisk znajdujących się w salach laboratoryjnych, jak i z komputerów pracujących w sieci kampusu akademickiego WAT. Po trzecie, dostarczy środowisko obliczeniowe w technologii High Performance Computing. Ta nowoczesna platforma zostanie wykorzystana w procesie dydaktycznym i przy różnorodnych projektach naukowych, wymagających wysokiej mocy i błyskawicznych czasów reakcji, niezbędnych dla skomplikowanych obliczeń czy przetwarzania dużych zbiorów danych.

Do zadań Qumaka należeć będzie przygotowanie wskazanego pomieszczenia do wymagań serwerowni oraz dostarczenie kompletnej platformy sprzętowo-systemowej na potrzeby chmury akademickiej, którą wdroży konsorcjum. W pierwszym etapie serwerownia zostanie wyposażona we wszystkie elementy niezbędne do instalacji infrastruktury sprzętowej, tj. w zasilanie, chłodzenie, podłogę techniczną i gaszenie gazowe. Następnie, w zaadoptowanym pomieszczeniu eksperci konsorcjum wdrożą m.in.: sieć informatyczną (lokalną oraz pod system pamięci masowej), serwery, macierze, wirtualizację środowiska serwerowego i desktopowego (VDI) oraz system tworzenia kopii zapasowych. Realizację całej inwestycji przewidziano na pół roku.
Qumak posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów informatycznych w sektorze naukowym. Giełdowy integrator technologiczny przeprowadził wiele złożonych wdrożeń na zlecenie najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Polsce – zarówno w obszarze teleinformatycznym, jak i badawczo-rozwojowym. W ostatnim czasie Qumak poinformował o zakończeniu inwestycji z kategorii High Performance Computing w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ