Koalicja Cisco, EMC i VMware

0

Firmy poinformowały o zawężeniu współpracy, powołując do życia koalicję Virtual Computing Environment, która ma ułatwić klientom wirtualizację centrów danych i migracji w kierunku prywatnych chmur obliczeniowych. Celem koalicji jest zaoferowanie zintegrowanych rozwiązań do wirtualizacji.

Cisco, EMC i VMware informują, że już od kilku lat współpracowały nad koncepcją prywatnych chmur obliczeniowych (private cloud computing), czyli chmur obliczeniowych w pełni kontrolowanych i będących własnością danej firmy. Virtual Computing Environment ma zaoferować klientom nowe podejście do wirtualizacji, które zapewni znaczną redukcję kosztów, zarówno operacyjnych, jak i inwestycyjnych.

Równocześnie z zainicjowaniem działalności Virtual Computing Environment producenci przedstawili konkretną ofertę dla klientów – Vblock Infrastructure Packages. Są to zintegrowane pakiety składające się z produktów Cisco, EMC i VMware. Jedną z zalet ma być łatwe skalowanie od strony systemów pamięci masowych i mocy obliczeniowej. Pakiety są oferowane w trzech wersjach:

  • Vblock 2 – przeznaczony do wdrożeń liczących od 3000 do 6000 maszyn wirtualnych. W skład pakietu wchodzą: serwery Cisco Unified Computing System (UCS), wirtualny przełącznik Nexus 1000v oraz przełączniki MDS, pamięć masowa EMC Symmetrix V-Max oraz oprogramowanie VMware vSphere 4.
  • Vblock 1 – konfiguracja przeznaczona do obsługi od 800 do 3000 wirtualnych maszyn. Składa się z serwerów Cisco UCS, Nexus 1000v i przełączników MDS, macierzy EMC CLARiiON oraz oprogramowania VMware vSphere 4.
  • Vblock 0 – to najuboższy pakiet, ale nadal zdolny obsłużyć sporą liczbę wirtualnych maszyn (od 300 do 800). Składa się z serwerów Cisco UCS, wirtualnego przełącznika Nexus 1000v, macierzy EMC Unified Storage oraz oprogramowania VMware vSphere 4.

Składnikiem Vblock jest również zaprezentowane przez EMC narzędzie do zarządzania elementami pakietów – Ionix Unified Infrastructure Manager. Narzędzie to obsługuje szeroki wachlarz konsoli administracyjnych różnych systemów klasy korporacyjnej. Bezpieczeństwo Vblock mają zapewnić produkty RSA, m.in. RSA envision.

W przyszłości będą rozwijane także pakiety Vblock Infrastructure Packages do zaspokajania określonych potrzeb biznesowych, np. w zakresie usług współdzielonych czy aplikacji. Przykładowo, Virtual Desktop Infrastructure na bazie pakietu Vblock umożliwi lepsze dostarczanie, skalowanie i zarządzanie aplikacjami użytkownika.

Pakiety Vblock mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w 2009 roku. Cisco, EMC i VMware utworzą wspólny zespół Solution Support Team, które będzie zajmował się wsparciem przedsprzedażnym pakietów Vblock.

Jednocześnie Cisco i EMC ogłosiły wspólne przedsięwzięcie Acadia, którego celem jest, m.in. działalność edukacyjna i wsparcie w zakresie pakietów Vblock, zarówno klientów, jak i partnerów. Swoje udziały w Acadii mają również VMware i Intel.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ