Instalacja VMware ESXi 4

0

Bezpłatny VMware ESXi umożliwia bezpłatne korzystanie z podstawowych możliwości najpopularniejszej platformy do wirtualizacji. W tym artykule wyjaśniamy, jak zainstalować to oprogramowanie i przeprowadzić podstawową konfigurację.

VMware ESXi 4 uruchomi się na większości serwerów i komputerów PC. Jeśli jednak ma działać w środowisku produkcyjnym, warto sprawdzić listę VMware HCL (Hardware Compatibility List), aby upewnić się, czy posiadany sprzęt jest objętym wsparciem technicznym VMware. Jeśli zainstalujesz VMware ESXi 4 na sprzęcie spoza listy, nie otrzymasz wsparcia od VMware.

Wymagania sprzętowe i ograniczenia
Hypervisor VMware ESXi 4 zainstaluje się tylko w komputerach wyposażonych w 64-bitowe procesory i 2 GB pamięci RAM. ESXi 4.0 wystartuje z dysku SCSI lub SATA. Ponadto producent zaleca jeden lub więcej interfejsów Gigabit lub 10 Gigabit Ethernet.

VMware ESXi 4 ma taką samą wydajność i funkcjonalność, co hypervisor VMware ESX 4. Obsługuje do 6 rdzeni per procesor, do 256 GB pamięci RAM w serwerze fizycznym oraz pozwala na korzystanie maksymalnie z 4 procesorów w jednej maszynie wirtualnej. Poza tym umożliwia korzystanie z funkcji Thin Provisioning.

Jest jednak sporo różnic. Po pierwsze, bezpłatna licencja na VMware ESXi 4 nie zezwala na zarządzanie nim z wykorzystaniem VMware vCenter Servera dopóki nie wykupi się licencji na vSphere. Po drugie, nie można wykorzystywać skryptów do automatycznej zmiany konfiguracji tego hypervisora. Po trzecie, ESXi nie pozwala na korzystanie z szeregu zaawansowanych funkcji, jak VMotion, HA, DRS i szereg innych.

Instalacja

Ze strony producenta pobierz plik ISO z VMware ESXi 4 (wymagana jest bezpłatna rejestracja). Następnie jego zawartość należy nagrać na płycie CD, np. używając bezpłatnej aplikacji ImgBurn.

Po wystartowaniu serwera z nagranej płyty wykonaj następujące czynności:

 1. Gdy pojawi się okno VMware VMvisor Boot Menu, wybierz opcję ESXi Installer i wciśnij [Enter].
 2. Instalator rozpocznie przygotowanie do instalacji i uruchomi niezbędne procesy.
 3. Na ekranie powitalnym wciśnij [Enter], a następnie [F11], żeby zaakceptować warunki licencji.
 4. Wybierz dysk, na którym VMware ESXi 4 zostanie zainstalowany. Jeśli wybierzesz pamięć USB, po instalacji otrzymasz bootowalny pendrive (więcej na ten temat w artykule Instalacja VMware ESXi 4.0 na pamięci USB). Wciśnij [Enter]. Jeśli jest dostępny LUN i zostanie wybrany, spowoduje to wykasowanie wszystkich danych. Dlatego dobrą praktyką jest izolowanie LUN’ów, które przechowują dane, żeby uchronić się przed utratą plików.
 5. Jeśli na wybranym dysku są zapisane jakieś dane, wciśnij [Enter], żeby kontynuować i wykasować wszystkie dane z tego dysku.
 6. Wciśnij [F11], żeby potwierdzić dokonany wybór i kontynuować instalację.
 7. Gdy instalacja dobiegnie końca, wciśnij [Enter]. Nastąpi restart serwera i pierwsze uruchomienie VMware ESXi 4. Pamiętaj, żeby wyjąć płytę instalacyjną z napędu.
 8. Po uruchomienie ESXi można go kontrolować zdalnie, wykorzystując jego adres IP i dodając nowego hosta w kliencie VMware vSphere Client. Jednak najpierw trzeba dokonać wstępnej konfiguracji.
 9. Wciśnij [F2], żeby przejść do okna System Customisation.
 10. W pierwszej kolejności należy ustawić hasło administratora (tzw. root password). W tym celu wybierz opcję Configure Password i wciśnij [Enter]. Wpisz dwukrotnie nowe hasło i zatwierdź je, wciskając [Enter].
 11. Jeśli chcesz serwerowi ESXi 4 nadać statyczny adres IP, przejdź do Configure Management Network
 12. W sekcji Configure Management Network wybierz IP Configuration i wciśnij [Enter].
 13. Wybierz Set static IP address and network configuration, a następnie wprowadź odpowiednie adresy w polach IP Address, Subnet Mask oraz Default Gateway i wciśnij [Enter].
 14. Wybierz opcję DNS Configuration i wciśnij [Enter]. Wprowadź konfigurację serwera DNS i podaj nazwę hosta. Wciśnij [Enter].
 15. Na ekranie Configure Management Network wciśnij [Esc], żeby zakończyć konfigurację. Wciśnij [Y], żeby zaakceptować zmiany i zrestartować konfigurację interfejsu sieciowego. Zwróć uwagę, że możesz również ręcznie wymusić restart konfiguracji interfejsu sieciowego, wybierając opcję Restart Management Network. Następnie należy wcisnąć [Enter] i [F11]. Pojawi się okno dialogowe Restart Management Network informujące o wyłączeniu interfejsu sieciowego i jego ponownym włączeniu.
 16. Zaleca się przetestowanie działania interfejsu sieciowego. W tym celu wybierz opcję Test Management Network i wciśnij [Enter].
 17. Jeśli test zakończy się powodzeniem, wszystkie wpisy powinny mieć status OK. Wciśnij [Enter], żeby wyjść z okna testów.
 18. Tak skonfigurowanym ESXi 4 można już zarządzać bezpośrednio z poziomu VMware vSphere Client. VMware ESXi zawiera klienta vSphere Client. Po zakończeniu konfiguracji IP wyświetli adres, z którego można pobrać to oprogramowanie.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ