Instalacja VMware ESXi 4.0 na pamięci USB

0


Jedną z zalet bezpłatnego hypervisora VMware ESXi 4.0 jest możliwość uruchamiania go z bootowalnej pamięci USB, bez konieczności instalowania na dysku twardym. W tym artykule omawiamy dwa sposoby, jak przygotować taki pendrive.

Wirtualizacja przynosi szereg korzyści, jednak wdrożenie tej technologii oznacza dla firm poważne wydatki. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się możliwościom oprogramowania do wirtualizacji, zanim dokona się inwestycji i migracji do wirtualnego środowiska.

Jednym ze sposobów jest przygotowanie pendrive’a z zainstalowanym popularnym hypervisorem VMware ESXi 4.0, z którego będzie można uruchomić komputer, serwer czy laptopa. W ten sposób szybko i bez konieczności instalowanie hypervisora otrzymasz możliwość uruchomienia oprogramowania do wirtualizacji nawet na laptopie. Pod warunkiem, że komputer jest wyposażony w 64-bitowy procesor oraz co najmniej 2 GB pamięci RAM. Jeśli komputer nie spełnia któregoś z tych wymagań, ESXi 4 nie uruchomi się.

Startową pamięć USB z VMware ESXi 4 można przygotować na dwa sposoby. Sposób pierwszy polega na wypakowaniu pliku instalacyjnego ISO i nagraniu go na pamięć USB z wykorzystaniem aplikacji WinImage. Drugi sposób wymaga uruchamiania komputera z instalacyjnej płyty VMware ESXi, a następnie zainstalowaniu hypervisora na pendrive’ie.

Sposób pierwszy
Wykonaj następujące czynności:

 1. VMware ESXi 4.0 należy pobrać ze strony producenta (wymagana jest bezpłatna rejestracja). Warto od razu pobrać z tej samej strony oprogramowanie VMware vSphere Client and Host Update Utility – będzie potrzebne do zarządzania VMware ESXi 4.
 2. Oprócz tego będą potrzebne jeszcze dwa programy: IZArc oraz wersja trial WinImage (witryna producenta tego programu jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, dlatego podajemy odsyłacz bezpośrednio do pliku).
 3. Po zainstalowaniu tych programów należy uruchomić IZArc i otworzyć w nim pobrany ze strony VMware plik ISO. W tym celu przejdź do Plik/Otwórz archiwum.
 4. Zawartość pliku ISO zostanie rozpakowana do folderu \VMware-VMvisor-Installer-4.0.0-171294.x86_64.
 5. Przejdź do tego katalogu i rozpakuj zawartość pliku image.tgz.
 6. Zawartość pliku pojawi się w katalogu \usr. Odszukaj w nim katalog \usr\lib\vmware\installer\. Znajdziesz w nim jeden plik: VMware-VMvisor-big-171294-x86_64.dd.bz2.
 7. Ponownie użyj programu IZArc, aby rozpakować plik VMware-VMvisor-big-171294-x86_64.dd.bz2. W nim również będzie jeden plik, VMware-VMvisor-big-171294-x86_64.dd. Dopiero ten plik należy wykorzystać do przygotowania bootowalnej pamięci USB.
 8. Teraz uruchom program Winimage i przejdź do Disk/Restore Virtual Harddisk Image on physical drive.
 9. Wskaż napęd USB. Pendrive musi mięć pojemność min. 1 GB.
 10. W następnym oknie z menu Pliki typu wybierz opcję All files i odszukaj na dysku plik VMware-VMvisor-big-171294-x86_64.dd. Zwróć uwagę, że proces zapisywania obrazu na pamięć USB spowoduje skasowanie z niej wszystkich plików.
 11. Po zakończeniu operacji warto jeszcze zajrzeć do apletu Zarządzanie komputerem (Panel sterowania/Narzędzia administracyjne), żeby sprawdzić, czy na pamięci USB pojawiła się partycja hypervisora.

Drugi sposób
Po pobraniu pliku ISO z VMware ESXi należy nagrać go na płycie CD, np. z wykorzystaniem programu ImgBurn, i uruchomić z niej komputer. Alternatywnie, można wykorzystać oprogramowanie VMware Workstation i odpowiednio przygotowaną maszynę wirtualną (zajrzyj tutaj), do której należy podpiąć instalacyjny plik ISO. Ta maszyna wirtualna musi mieć zainstalowany kontroler USB, a po podłączeniu pendrive’a należy przejść w VMware Workstation do VM/Removable Devices, aby podłączyć go do maszyny wirtualnej. Po uruchomieniu instalatora ESXi należy wskazać pamięć USB jako miejsce instalacji ESXi 4.

Podsumowanie

Tak przygotowany klucz USB umożliwi wystartowanie komputera i uruchomienie hypervisora bez instalowania go na dysku. Jednak sam ESXi 4 oferuje tylko bardzo ograniczone możliwości konfiguracji. Do tworzenia wirtualnych maszyn i wykonywania innych zadań potrzebny jest vSphere Client. To oprogramowanie umożliwia zdalne zarządzaniem hypervisorem i instaluje się je w systemie Windows. Można również używać narzędzia VMware CLI do zarządzania w trybie tekstowym.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ