IBM Softlayer dla edukacji

0

Platforma podręcznik.edu.pl w chmurze IBM Softlayer zwiększy możliwości korzystania z e-podręczników a E-podręczniki w chmurze zapewnią uczniom bezpieczny dostęp do materiałów edukacyjnych.

Firma IBM poinformowała o współpracy z Wydawnictwami Cyfrowymi, w ramach której zapewni dostęp do platformy podrecznik.edu.pl w modelu chmury obliczeniowej IBM SoftLayer. Dzięki niej wydawnictwa będą mogły w łatwy sposób dystrybuować elektroniczne wersje podręczników, natomiast uczniowie i nauczyciele uzyskają dostęp do nowoczesnych form edukacji. Migracja do chmury IBM zakończy się we wrześniu.
Chociaż zapotrzebowanie na e-podręczniki zaczyna rosnąć, wydawnictwa w Polsce stosują różne standardy tworzenia tego typu materiałów. Nie wypracowały również wspólnej platformy, na której
e-podręczniki byłyby udostępniane. Rynek obecnie znajduje się w fazie formowania, a na jego kształt wpływa realizacja rządowego projektu systemowego e-podręczniki do kształcenia ogólnego, w ramach którego ma powstać 62 darmowych e-podręczników i 2500 uzupełniających je zasobów edukacyjnych do większości przedmiotów ogólnokształcących dla wszystkich szkół.

Nowe e-podręczniki mają umożliwiać korzystanie z treści edukacyjnych bez względu na miejsce, zapewniać większą interakcję między uczniami i nauczycielami oraz oferować możliwość ich wspólnej pracy. Dzięki dostępności online, postępy w nauce dzieci mogą być na bieżąco śledzone przez rodziców. Z kolei otwarta formuła e-podręczników pozwoli użytkownikom wpływać na treść materiałów edukacyjnych i kształtować je zgodnie z preferencjami.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, firma Wydawnictwa Cyfrowe stworzyła platformę dla e-podręczników, która działa w oparciu o chmurę IBM SoftLayer. Z rozwiązania mogą korzystać zarówno wydawnictwa, udostępniając swoje materiały, jak i uczniowie oraz nauczyciele – pobierając je.

IBM SoftLayer stanowi elastyczne rozwiązanie, w ramach którego IBM oferuje dostęp do serwerów dedykowanych, wirtualnych oraz pamięci masowych. IBM SoftLayer daje klientom możliwość wyboru środowiska i lokalizacji chmury, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom oraz zapewniają przejrzystość w takich kwestiach, jak miejsca przetrzymywania danych, kontrola nad bezpieczeństwem danych i ich ulokowaniem. Rozwiązanie pozwala klientom także konsolidować czy agregować dane wtedy, kiedy to jest konieczne, co poprawia wydajność. Możliwe jest również korzystanie z prywatnych sieci bez konieczności używania niekontrolowanych publicznych sieci i Internetu.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ