HP Cloud OS, czyli droga do chmury

0

Migracja do chmury nie musi być żmudnym procesem. Rozwiązania HP pozwalają na uruchomienie chmury prywatnej w nieco ponad 100 minut.

Biznes powoli przesuwa się w kierunku cloud computingu. Właściciele firm dostrzegają korzyści wynikające z wdrożenia nowego modelu usług, takie jak oszczędności czy przyspieszenie procesów biznesowych. Niemniej szefowie działów IT, odpowiedzialni za migrację do chmury, mają twardy orzech do zgryzienia. O ile użytkownicy indywidualni chętnie korzystają z publicznej chmury, o tyle w przypadku klientów biznesowych proces jest bardziej złożony. Przedsiębiorcy obawiają się o bezpieczeństwo danych, utrzymanie odpowiedniego poziomu usług czy integrację istniejących rozwiązań z aplikacjami w chmurze. Wymienione przeszkody można w ominąć w prosty sposób, tworząc środowisko chmury prywatnej bądź hybrydowej.

Ekspresowa chmura?

Na pierwszy rzut oka budowa własnej chmury wydaje się być złożonym procesem, na dodatek wymagającym dużego nakładu czasu. Tymczasem na rynku istnieją rozwiązania pozwalające wdrożyć chmurę prywatną w ekspresowym tempie. Klasycznym przykładem jest platforma HP Cloud OS. Wdrożenie złożonej, wielowarstwowej infrastruktury aplikacyjnej do zakupów elektronicznych, bazującej na platformie HP, zajmuje 108 minut. Najdłużej trwa konfiguracja oraz instalacja aplikacji – 60 minut, natomiast po 5 minut potrzeba na uzyskanie zgody oraz uruchomienie systemu. Dla porównania implementacja tradycyjnej infrastruktury zajęłaby 33 dni. Warto dodać, że że CloudSystem umożliwia skalowanie nawet do 12 tys. maszyn wirtualnych poprzez federacyjny serwer Central Management Server (CMS). Szybki czas wdrożenia oraz skalowalność to nie jedyne walory platformy. Dużym atutem jest umiejętność szybkiego dostosowania infrastruktury do zmieniających się warunków. Administrator systemu nie musi wykonywać żmudnych analiz, żeby mieć pewność, że po wprowadzeniu zmian wszystko będzie działać poprawnie . HP Cloud OS wykorzystuje technologię OpenStack umożliwiającą przenoszenie obciążeń, uproszczenie instalacji i rozszerzenie zarządzania cyklem eksploatacji w chmurach hybrydowych.

HP Cloud System – zintegrowane narzędzie

HP CloudSystem może obsługiwać dowolne aplikacje i bardzo szybko udostępniać całą infrastrukturę – serwery, pamięć masową i sieć. System jest zoptymalizowany z myślą o serwerach HP ProLiant i HP Integrity, a także pamięciach masowych i sieciach HP. Platforma obsługuje również serwery x86, sieci i pamięci innych producentów. Ponadto HP CloudSystem jest zintegrowany z technologiami wirtualizacyjnymi jak VMware, Microsoft, Red Hat KVM. Ważnym ogniwem platformy jest platformy jest środowisko operacyjne Matrix Operating Environment (Matrix OE). Posiada ono narzędzia do planowania pojemności oraz równoważenia obciążeń, szybko optymalizujące infrastrukturę w trakcie całego cyklu użytkowania. Kluczowe informacje jak pobór mocy, utylizacja procesora czy sieci, sprawdzane są co pięć minut. Na tej podstawie tworzone są optymalne scenariusze działania. Bardzo pomocnym rozwiązaniem są szablony Cloud Maps, które pozwalają na stworzenie nowej oferty usług CloudSystem i HP Cloud Service Automation w ciągu niespełna godziny.

Rekomendowane konfiguracje dla CloudSystem Matrix for ProLiant oraz  CloudSystem Matrix z HP-UX

 

Małe firmy

Średnie firmy

Duże firmy

ProLiant konfiguracja

Serwery

Matrix Kit
8 ProLiant Server Blades
DL360 CMS

Matrix Kit
16 ProLiant Server Blades
DL360 CMS

Matrix Kit
64 ProLiant Server Blades
DL360 CMS

Pamięci masowe

3PAR StoreServ 7200 Storage

3PAR StoreServ 7400 Storage

3PAR StoreServ 10800 Storage

Oprogramowanie

Matrix Operating Environment
VMware lub MS Hyper-V

Usługi

CloudSystem Matrix Implementation Service
CloudSystem Matrix Enablement Service
Cloud Consulting & Implementation Services

Integrity konfiguracja

Serwery

CloudSystem Matrix z HP-UX
4 BL860c i4 Server Blades DL360 CMS

CloudSystem Matrix z HP-UX
4 BL870c i4 Server Blades DL360 CMS

2 CloudSystem Matrix with HP-UX
8 BL890c i4 Server Blades DL360 CMS

Pamięci masowe

3PAR StoreServ 7200 Storage

3PAR StoreServ 7400 Storage

3PAR StoreServ 10800 Storage

Oprogramowanie

8 VSE OE lub DC-OE licencje z Matrix OE & HPVM
Server Automation Starter Edition
SiteScope

16 VSE OE lub DC-OE licencje z Matrix OE & HPVM
Server Automation Starter Edition
SiteScope

32 VSE OE lub DC-OE licencje z Matrix OE & HPVM
Server Automation Starter Edition
SiteScope

Usługi

CloudSystem Matrix Implementation Service
CloudSystem Matrix Enablement Service

 

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ