HA lepsze w XenServerze niż w VMware ESX

0

Oprogramowanie everRun VM Lockstep, zapowiedziane przez firmę Marathon, jest rozszerzeniem XenServera, zapewniającym wysoką dostępność na poziomie nieosiągalnym obecnie w środowisku VMware.

Użytkownicy XenServera mogą korzystać z trzech poziomów wysokiej dostępności (High Availability). Podstawowy poziom oferuje wbudowana w XenServer funkcja HA, która w przypadku awarii serwera restartuje wirtualne maszyny na innym serwerze. Jednak nie rezerwuje ona zasobów, więc może się zdarzyć, że wirtualne maszyny nie zostaną przywrócone, ponieważ nie będzie wolnych zasobów do ich uruchomienia. Mówiąc inaczej, nie ma gwarancji, że wirtualne maszyny zostaną przywrócone.

Firma Marathon, która odgrywała kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalności HA dla XenServera, oferuje rozszerzenie everRun VM. Jego najważniejszą cechą jest rezerwowanie pamięci na wypadek awarii, co gwarantuje, że wirtualne maszyny zostaną ponownie uruchomione. Poza tym everRun VM zapewnia tolerancję na błędy poszczególnych komponentów. Przykładowo, gdy serwer utraci połączenie z pamięcią masową, może ono zostać przekazane do innego serwera.

Obecnie zaprezentowane rozwiązanie, everRun VM Lockstep, całkowicie eliminuje przestój w przypadku wystąpienia awarii. Każda chroniona wirtualna maszyna działa równocześnie na drugim serwerze. Gdy awarii ulegnie serwer produkcyjny, jego zadania automatycznie przejmuje serwer zapasowy i działające na nim lustrzane kopie wirtualnych maszyn.

Według zapowiedzi, everRun VM Lockstep ma być dostępny w drugiej połowie maja. Warto zauważyć, że VMware dopiero pracuje nad taką funkcjonalnością dla swojego środowiska wirtualnego. Możliwości i działanie VMware Fault Tolerance omawiano m.in. na VMworld Europe 2009.

Oprogramowanie everRun VM Lockstep działa na bezpłatnym XenServerze, ale samo rozszerzenie jest płatne. Więcej informacji: www.marathontechnologies.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ