Gartner doradza, jak wirtualizować

0

Wirtualizacja będzie najważniejszym trendem na rynku serwerów aż do 2012 roku, ale przedsiębiorstwa powinny rozważyć sześć aspektów, zanim zwirtualizują swoje serwery, w przeciwnym razie mogą nie osiągnąć zamierzonych korzyści z wirtualizacji, wynika z raportu przygotowanego przez Gartnera.

Możliwość osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji skłania firmy do wdrażania wirtualizacji, ale przedsięwzięcie to należy dobrze zaplanować, żeby nie ponieść nadmiernych kosztów, nie popełnić błędów podczas opracowywania strategii, podejścia do wdrożenia, wyboru architektury oraz oprogramowania.

Od 2001 roku analitycy Gartnera zajmują się zagadnieniami wirtualizacji serwerów. Jedną z najczęstszych kwestii wypływającą w tym czasie były najlepsze praktyki postępowania podczas nowych projektów wirtualizacji serwerów. Na podstawie rozmów z tysiącem klientów Gartner opracował listę sześciu najlepszych praktyk.

Rozpoczynaj od małych wdrożeń
Dostawcy rozwiązań i konsultanci doradzają wirtualizowanie serwerów na dużą skalę, jednak z punktu widzenia kosztów i zarządzania, lepiej jest rozpocząć od małego projektu. Wdrożenie przebiega w dwóch etapach. Pierwszy polega na konsolidacji serwerów, redukcji kosztów i zwiększaniu wykorzystania mocy obliczeniowej. Drugi etap jest bardziej złożony, ale pozwala osiągnąć większe korzyści. W tym etapie działania skupiają się na dostarczaniu nowych usług i poprawianiu oraz zwiększaniu wydajności dotychczasowych.

Wymagaj szybkiego ROI
Ponieważ rynek i ceny zmieniają się bardo szybko, firmy powinny zajmować się projektami mogącymi przynieść szybki zwrot z inwestycji. Zdaniem Gartnera wdrożenie wirtualizacji powinno zwracać się w ciągu sześciu miesięcy lub krócej.

„W ciągu najbliższych pięciu lat młody obecnie rynek wirtualizacji serwerów dojrzeje, rozwinie się konkurencja i zmienią ceny”, uważa John Neck, wiceprezes i dyrektor odpowiedzialny za badania w firmie Gartner. „Większość korporacji nie może pozwolić sobie na czekanie, aż rynek dorośnie – szybki przyrost liczby serwerów, problemy z przestrzenią i zasilaniem w centrach danych to teraźniejszość. Organizacje uruchamiające przynajmniej 50 nowych wirtualnych maszyn rocznie będą w stanie osiągnąć bardzo szybki zwrot z inwestycji już teraz.”

Wirtualizuj właściwe aplikacje
Nie każda aplikacja nadaje się do wirtualizacji. Przykładowo, aplikacje intensywnie korzystające z urządzeń I/O mogą być niewydajne w wirtualnym środowisku, a przeniesienie do wirtualnych maszyn aplikacji mocno obciążających serwery nie przyniesie ograniczenia kosztów. Większość wirtualnych maszyn działa w środowisku produkcyjnym, z reguły są to mniej ważne serwery, ale firmy coraz częściej wirtualizują również najważniejsze aplikacje.


Zdefiniuj strategię pamięci masowych

Wybór systemu pamięci masowych do przechowywania wirtualnych maszyn decyduje o tym, jak dużą elastyczność firma uzyska po wdrożeniu wirtualizacji. Przykładowo, jeśli wirtualne maszyny są przechowywane na dyskach podłączanych bezpośrednio do serwerów, znacznie ogranicza to możliwości replikacji czy przywracania wirtualnych maszyn w przypadku awarii. Jeśli wirtualne maszyny będą przechowywane w centralnym systemie pamięci masowych, dostęp do nich będzie możliwy z każdego serwera podłączonego do tego systemu.

Poznaj problemy z oprogramowaniem
Wirtualizacja jest tak gwałtownym trendem na rynku, że producenci oprogramowania mogą narzucać wysokie ceny produktów i korzystne dla siebie warunki licencjonowania czy wsparcia technicznego. Zdaniem Gartnera w najbliższej przyszłości ceny oprogramowania pozostaną na dotychczasowym, zawyżonym poziomie. Zanim to się zmieni, potencjalni użytkownicy powinny szczegółowo poznać ceny i warunki licencji narzucane przez producentów.

Rozmieszczaj wirtualne maszyny dynamicznie
Dużo ważniejsze jest wypracowanie procesu dynamicznego alokowania mocy obliczeniowej niż osiągnięcie perfekcyjnego, ale statycznego mapowania serwerów podczas konsolidacji. Obciążenie serwerów zmienia się i możliwość reagowania na te zmiany jest jednym z celów wirtualizacji, szczególnie w początkowej fazie wdrażania tej technologii.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ