Co nowego w Citrix XenDesktop 5

0

Citrix zaprezentował nową rozwiązania do wirtualizacji desktopów XenDesktop 5. Nowa wersja upraszcza zarządzanie środowiskiem wirtualnych desktopów, a także oferuje kilka interesujących technologii, jak XenClient czy XenVault.

Zarządzanie wirtualnymi desktopami zostało uproszczone dzięki nowym funkcjom bazującym na rolach użytkowników. Administratorzy mają do dyspozycji nowe konsole Desktop Studio (projektowanie i zarządzanie wirtualnymi desktopami) oraz Desktop Direktor (narzędzie do monitorowania i rozwiązywania problemów). XenDesktop 5 jest również zgodny z rozwiązaniem Microsoft System Center, co pozwala łatwo zarządzać aplikacjami na fizycznych i wirtualnych desktopach. Ponadto XenDesktop 5 wprowadza nowy SDK (Software Development Kit), który pozwala na integrację tego rozwiązania z zewnętrznymi narzędziami do zarządzania systemem.

Kolejna nowość to ulepszona technologia Citrix HDX, która poprawia zdalne wyświetlanie treści multimedialnych czy wydruk dużych plików, nawet w przypadku łączy o niskiej przepustowości. XenDesktop 5 został też wyposażony w oprogramowanie Citrix Receiver, które umożliwia korzystanie z wirtualnych desktopów użytkownikom urządzeń konsumenckich, przede wszystkim tabletów i smartfonów. XenDesktop 5 dodaje także szereg usprawnień, takich jak możliwość szybkiego przystosowania istniejących aplikacji korporacyjnych do obsługi dotykowej, choć nie były one projektowane z myślą o działaniu na urządzeniach dotykowych, takich jak Apple iPad bądź BlackBerry PlayBook.

XenDeskotp 5 rozszerza wprowadzono w zeszłym roku technologię FlexCast o hipervisor XenClient, działający bezpośrednio na komputerze PC bądź laptopie użytkownika.. Z punktu widzenia działów IT, rozwiązanie to zapewnia takie same korzyści w zakresie centralnego zarządzania i bezpieczeństwa, jak hostowane wirtualne desktopy, natomiast użytkownicy mają swobodę pracy również wtedy, gdy są odłączeni od sieci.

XenDesktop dostarcza aplikacje korporacyjne jako usługę na żądanie, a następnie automatycznie szyfruje stworzone dokumenty i zapisuje je w zaszyfrowanym folderze na komputerze użytkownika. Nowa technologia XenVault gwarantuje bezpieczeństwo firmowych danych na urządzeniach, których firma nie jest właścicielem oraz pozwala w bezpieczny, zdalny sposób usunąć korporacyjne dane po zakończeniu kontraktu, gdy pracownik opuści firmę, bądź też w razie kradzieży lub utraty laptopa.

XenDesktop 5 trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2010 r. Sugerowana cena zaczyna się od 95 dolarów za użytkownika lub urządzenie za wersję z obsługą tylko VDI. Pełna wirtualizacja desktopów i aplikacji dostępna jest w edycjach Enterprise i Platinum, w cenie odpowiednio 225 i 350 dolarów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ