Cloud computing dla MSP

0

Model oparty na przetwarzaniu w chmurze jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kierunków rozwoju IT. Jednak często bywa on postrzegany jako kierunek IT „zarezerwowany” jedynie dla dużych organizacji. Tymczasem realia są nieco odmienne. Chmura często bywa stosowana w dużych organizacjach, lecz może być także przydatna dla zwykłych użytkowników czy też małych przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą lub też niewielką firmę.

Jak wynika ze statystyk, ok. 98 % firm w Polsce to małe i średnie organizacje, wielokrotnie kilku lub kilkunastoosobowe, często związane np. z rodzinnym biznesem. To one stanowią większość rodzimego rynku. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: czy zatem istnieje możliwość wykorzystania cloud computingu również wtedy, gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy też małą firmę, zatrudniającą zaledwie kilka osób? Jak najbardziej tak. Przyjrzyjmy się bliżej kilku przypadkom, potwierdzającym tę tezę.

Zakładając własną firmę każdy z nas musi dopilnować kilku czynności, aby nasz biznes mógł zacząć działać. Nawet przy wprowadzeniu formy „jednego okienka” nadal należy dopełnić odpowiednich procedur w urzędach, uzyskać odpowiednie dokumenty, założyć firmowe konto w banku, etc. Lecz to nie wszystko – rozpoczynając pracę na własną rękę potrzebujemy również odpowiednich programów i sprzętu, z których będziemy korzystać, czy też zadbać o odpowiednią obsługę finansowo-księgową. W przypadku oprogramowania, jeszcze do niedawna dla wielu osób nie było innej możliwości wyboru, jak jedynie zakup określonych programów „na stałe”, w postaci odpowiednich licencji. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastosowania modelu chmurowego. Za jego pomocą możemy korzystać z aplikacji na zasadach „abonamentu”, tak samo jak ma to miejsce w odniesieniu do np. tradycyjnych mediów. Wystarczy wykupić dostęp do pakietu aplikacji u zewnętrznego dostawcy i korzystać z nich w trybie online. Na polskim rynku jest już wielu dostawców aplikacji udostępnianych w chmurze. Wystarczy zajrzeć do internetu, aby znaleźć odpowiednie firmy. Wiele spośród nich to polskie przedsiębiorstwa. Oferowane przez nie pakiety są coraz bardziej zróżnicowane, zarówno cenowo, jak i funkcjonalnie, po to, aby jak najpełniej spełniać potrzeby klientów. Tym samym już za niewielkie pieniądze (z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, w zależności od pakietu) możemy korzystać z zestawu potrzebnych nam programów, takich jak oprogramowanie MS Office, w tym edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, poczta etc, jak również aplikacji bardziej zaawansowanych, jak np. CRM. Siłą, a zarazem przewagą programów użytkowanych w chmurze, jest ich elastyczność oraz możliwość wykorzystania i modyfikacji, w zależności od aktualnych potrzeb. W sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z dodatkowego programu, możemy wykupić do niego dostęp od naszego usługodawcy na czas, który najlepiej spełni nasze wymagania biznesowe.

Co ciekawe naszym usługodawcą nie musi być jedynie firma informatyczna. Przy zakładaniu własnej działalności wymagane jest założenie firmowego konta. Jednak banki to już nie tylko usługi stricte finansowe. Okazuje się, że już teraz część z nich oferuje również innego rodzaju usługi, jak np. „wirtualne biuro”. Jest to nic innego, jak pakiet aplikacji i narzędzi biurowych służących do prowadzenia firmy, a udostępnianych na bazie technologii cloud computing. Wśród produktów, z których mogą korzystać przedsiębiorcy, znajdziemy zarówno narzędzia usprawniające pracę biurową, systemy komunikacji firmowej, jak również aplikacje finansowe do fakturowania czy też prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oferta aplikacji udostępnianych z chmury pozwala na skomponowanie własnego zestawu programów, które będą najlepiej spełniały nasze wymagania. Tego rodzaju usługi oferowane przez placówki bankowe są bardzo interesującym rozwiązaniem. Warta podkreślenia jest również wygoda, jaką w tym wypadku jest możliwość zamówienia takiej usługi w jednym miejscu, np. przy zakładaniu firmowego konta.
Poza wspomnianym wcześniej „wirtualnym biurem” istnieją również inne możliwości wykorzystania aplikacji bazujących w chmurze. Mali przedsiębiorcy lub zwykli użytkownicy mogą skorzystać z rozwiązań udostępnianych bezpłatnie lub też takich, które są oferowane za niewielką opłatą. W codziennej pracy poza możemy zatem wesprzeć się rozwiązaniami Google, ShareFile, DropBox, czy też inną aplikacją do współdzielenia danych.

Warto zauważyć, iż rozwiązania udostępniane online nie odstępują od tych tradycyjnych. Edytory tekstu posiadają wszystkie kluczowe funkcje, pozwalając zarówno na tworzenie, edycję, przechowywanie czy też udostępnianie kontrahentom plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Innym przykładem są aplikacje przeznaczone do komunikacji. Na rynku możemy znaleźć takie, które pozwolą nam np. na uniknięcie kosztów wysokich połączeń zagranicznych i zastosowanie komunikacji VoIP, czy też umożliwią przeprowadzenie wideokonferencji bez konieczności lokalnej instalacji aplikacji na komputerze, a wykorzystaniu jej w trybie online właśnie poprzez chmurę. Jeszcze innym przykładem są aplikacje finansowo-księgowe. W sieci możemy znaleźć wiele darmowych programów do wystawiania faktur i prowadzenia prostej księgowości, działających na bazie chmury. Przykładem może być np. aplikacja iFaktury24.

Rosnąca popularność wykorzystania rozwiązań bazujących na chmurze wynika z jednego, prostego powodu. Mają one dużą przewagę nad tradycyjnymi pod względem wydajności, dostępności oraz kosztów. Chmura daje nam także większe możliwości w zakresie wykorzystania potencjału nowych technologii. Bywa, że małej firmy lub osoby prowadzącej jednoosobową działalność nie stać na najnowsze rozwiązania IT. Przykładowa licencja na standardowy pakiet MS Office na jednego użytkownika to koszt rzędu od 600 do ponad 1000 złotych. To dość spory wydatek, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, iż nie jest on jedynym, jaki musimy ponieść w przypadku rozwijania własnego biznesu. W takiej sytuacji model udostępniania aplikacji z chmury może być godną uwagi i rozważenia alternatywą. Wykupując abonament na określone aplikacje z chmury możemy jasno określić, które są nam niezbędne oraz elastycznie zarządzać okresem ich użytkowania, jednocześnie płacąc jedynie za ich faktyczne wykorzystanie. Tym samym, gdy nasz biznes się rozrasta, np. zatrudniamy nowego pracownika, możemy łatwo uruchomić dodatkowe zasoby. Wystarczy wykupić kolejny pakiet u naszego dostawcy usług.

Potencjał, jaki tkwi w cloud computingu, jest niewątpliwie bardzo wysoki. Aplikacje udostępniane z chmury stanowią doskonałą alternatywę dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z najnowszych wersji aplikacji, jednocześnie przy jak najmniejszych nakładach w infrastrukturę IT i ograniczeniu kosztów własnych. Usługi chmurowe stają się istotnym elementem naszej rzeczywistości, zatem warto wykorzystać ich potencjał jak najlepiej, ponieważ każdy, nawet najmniejszy biznes zasługuje na to, aby podchodzić do niego w sposób nowatorski i nowoczesny.

Monika Karpińska
Corporate Account Manager
Citrix Systems Poland

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ