Citrix XenDesktop 3

0

Citrix wprowadza Citrix XenDesktop 3, najnowszą wersję rozwiązania do wirtualizacji desktopów. Jedną z istotniejszych zmian w obecnej wersji jest znaczne poprawienie wydajności. Jak przekonuje producent, na jednym serwerze można teraz uruchomić dwa razy więcej wirtualnych desktopów.

Dostawcy rozwiązań do wirtualizacji desktopów dokładają starań, żeby praca z wirtualnym pulpitem jak najbardziej przypominała pracę z tradycyjnym komputerem. Dlatego w XenDesktop wprowadzono nową technologię Citrix HDX MediaStream, która przyspiesza wyświetlanie multimediów. Jej działanie polega na przesyłaniu skompresowanych strumieni multimediów do urządzeń końcowych i ich lokalne odtwarzanie. Natomiast Citrix HDX umożliwia lokalne podłączanie do zdalnego pulpitu odtwarzaczy MP3, cyfrowych aparatów, smartfonów, skanerów i innych lokalnych urządzeń. Z kolei HDX Broadcast przyspiesza przesyłanie danych między stacją roboczą lub terminalem, a serwerami w centrum danych.

Bardzo obiecująco brzmią zapewnienia dotyczące znacznej poprawy wydajności (dwa razy więcej wirtualnych desktopów na jednym serwerze). Osiągnięto ją m.in. za sprawą XenServer 5.0 (poprzednia wersja XenDesktop zawierała XenServer 4.1). Jeśli zapowiedzi potwierdzą się, choćby częściowo, oznacza to istotną redukcję kosztów zakupu sprzętu, energii elektrycznej oraz bieżącej administracji.

XenDesktop 3 umożliwia korzystanie z dwóch typów wirtualnych desktopów: uruchamianych na serwerze w centrum danych (zdalny dostęp) lub uruchamianych lokalnie (wirtualna maszyna jest uruchamiana na komputerze użytkownika). W tym drugim przypadku obraz wirtualnej maszyny jest przesyłany strumieniowo z centrum danych do stacji roboczej. W ten sposób działy IT mogą centralnie zarządzać desktopami pracowników, a jednocześnie wykorzystywać rozproszoną moc obliczeniową urządzeń końcowych.

W XenDesktop 3 wprowadzono też udoskonalenia upraszczające administrację i podnoszące bezpieczeństwo. Najważniejszą nowością jest zintegrowane zarządzanie profilami użytkowników, które ułatwia personalizowanie środowiska pracy poszczególnych użytkowników. Obsługuje systemy uwierzytelniania wykorzystujące karty smart card. Zawiera dodatkowe funkcje z rozwiązania XenApp ICA, m.in. obsługę urządzeń USB i technologię SpeedScreen do przesyłania multimediów.

Sugerowana cena detaliczna zaczyna się od 75 dolarów za użytkownika korzystającego z systemu.

Więcej informacji: www.citrix.com/xendesktop3.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ