Citrix wprowadza XenDesktop 4

0

Nowa wersja XenDesktop 4 jest pierwszym produktem, który integruje różne modele wirtualizacji desktopów oraz technologię dostarczania wirtualnych aplikacji. Poza tym zawiera kilka istotnych udoskonaleń, poprawiających wydajność i bezpieczeństwo. Rozwiązanie miało swoją premierę podczas warszawskiej edycji konferencji Citrix Virtualization Conference, której serwis Virtualfocus był patronem medialnym.

Główną nowością w XenDesktop 4 jest technologia FlexCast, pozwalająca na dostarczanie dowolnego typu wirtualnego desktopu. FlexCast umożliwia klientom korzystanie z dowolnej kombinacji technologii desktopów wirtualnych w ramach jednego, centralnie zarządzanego rozwiązania.

Dla pracowników zadaniowych, którzy używają podobnego zbioru aplikacji, najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest współdzielony, serwerowy desktop wirtualny. Pozwala obsłużyć do 500 użytkowników za pomocą jednego serwera i oferuje najwyższą oszczędność kosztów. Dla pracowników biurowych, często najlepszym rozwiązaniem jest model oparty na maszynach wirtualnych, nazywany infrastrukturą desktopów wirtualnych (VDI). W tym przypadku desktop każdego użytkownika działa w dedykowanej maszynie wirtualnej. Ten model umożliwia obsługę około 60 – 70 użytkowników przy wykorzystaniu jednego serwera.

Dla użytkowników zaawansowanych atrakcyjną opcją są serwery kasetowe działające w centrum danych. Podejście to oferuje wszystkie zalety centralizacji, gwarantując każdemu użytkownikowi wysoką moc obliczeniową poprzez hosting tylko jednego desktopu w serwerze.

XenDesktop 4 oferuje również możliwość strumieniowego dostarczania desktopów do urządzenia użytkownika i uruchamiania ich lokalnie, podczas gdy system operacyjny, aplikacje i dane pozostają zarządzane centralnie.

Ponieważ w niektórych przypadkach najprostszą opcją jest dostarczanie wirtualnych aplikacji do komputera, z XenDesktop zintegrowano technologię Citrix XenApp. Aplikacje wirtualne mogą działać także w trybie offline co powoduje, że opcja ta jest także popularna wśród pracowników mobilnych.

Wysoka rozdzielczość i lepsze zarządzanie
XenDesktop 4 zawiera również nowe funkcje, które usprawniają zarządzanie zasilaniem i zasobami, ułatwiają monitorowanie usług i zwiększają bezpieczeństwo oraz wydajność. Najważniejsza jest udoskonalona technologia HDX, która umożliwia płynną pracę w wysokiej rozdzielczości, bez względu na to, która technologia desktopów wirtualnych jest wykorzystywana. HDX pozwala na obsługe w czasie rzeczywistym urządzeń peryferyjnych USB oraz grafiki 3D. Wprowadzone ulepszenia w HDX zmniejszają zapotrzebowanie na przepustowość.

Poza tym XenDesktop 4 wykorzystuje ulepszenia zawarte w platformach Windows Server 2008 R2 Remote Desktop Services, Microsoft VDI Suites oraz Windows Server 2008 R2 Hyper-V. Od wersji 4 XenDesktop jest dostarczany również z Hyper-V. Citrix wraz z Microsoftem pracują również nad uproszczeniem zarządzania fizycznymi i wirtualnymi desktopami oraz aplikacjami z poziomu platformy administracyjnej Microsoft System Center, oraz planują zintegrować takie rozwiązania, jak Microsoft Application Virtualization (App-V), ze środowiskiem Citrix XenDesktop.

XenDesktop 4 to jedyny produkt na rynku, który obsługuje różne platformy wirtualizacji – Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz VMware ESX. Jest to również jedyny produkt do wirtualizacji desktopów, który obsługuje VMware vSphere.

XenDesktop 4 będzie dostępny od 16 listopada 2009 roku i oferowany w trzech edycjach: Standard (75 dol. za użytkownika), Enterprise (225 dol. za użytkownika) i Platinum (350 dol. za użytkownika).

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ