Citrix udostępnia bezpłatnie XenServer Enterprise

0

Dotychczas bezpłatnie Citrix oferował tylko podstawową wersję XenServera, a teraz firma zdecydowała się udostępnić to oprogramowanie również w wersji korporacyjnej bez pobierania opłat licencyjnych. Działania te są podyktowane trudnością ze zwiększaniem udziału na rynku wirtualizacji serwerów.

„Celem Citrix Systems jest przyspieszenie procesu upowszechniania wirtualizacji poprzez likwidowanie barier związanych z kosztami i złożonością” – powiedział Simon Crosby, dyrektor ds. technicznych w dziale zarządzania wirtualizacją Citrix. „To korzystne zjawisko, które może przyspieszyć upowszechnianie wirtualizacji wśród klientów korporacyjnych oraz ułatwić zewnętrznym dostawcom usług w modelu cloud computing rozszerzenie obecnej oferty linuksowej o pełną obsługę systemu Windows”, dodaje Mark Bowker, analityk z Enterprise Strategy Group.

Innego zdania są przedstawiciele firmy VMware, którzy uważają, że XenServer nie stanowi już żadnej konkurencji, nawet bezpłatny. W podobnym tonie wypowiada się Jarosław Raćkowicz, Business Development Managera z firmy DNS, będącej do niedawna jedynym dystrybutorem VMware w Polsce, a także dystrybutorem Citriksa. „Dziś rynek wirtualizacji serwerów należy do rozwiązań oferowanych przez VMware i uważam że w długiej perspektywie tak też pozostanie, zmienią się jedynie proporcje udziału w rynku poszczególnych oferentów. Co do rynku polskiego, to tutaj nie spodziewałbym się większych zmian; udział VMware w rynku jest cały czas największy; a to wynika z dojrzałości, stabilności i zaawansowania rozwiązań tego producenta.

Pomimo informacji o bezpłatnej licencji Citrix XenEnterprise nie zanotowaliśmy większej aktywności partnerów, którzy zazwyczaj żywiołowo reagują na tego typu informacje kontaktem z dystrybutorem. Jest to pewnie efekt niewiedzy wielu z nich, stąd reakcja rynku będzie opóźniona. Jednak nie przewiduję, żeby nagle większość klientów zaczęła korzystać z bezpłatnego rozwiązania. Klienci, którzy myślą o posadowieniu usług produkcyjnych na platformie wirtualnej muszą mieć gwarancję stabilności i ciągłego rozwoju kluczowej warstwy infrastruktury, jaką jest VMware ESX i tutaj z pewnością VMware nie odda pola Citriksowi.

Klienci zaczną się przyglądać bliżej tej darmowej technologii – to pewne, chociażby z uwagi na sytuację ekonomiczną. Najpierw zaczną ją testować, stopniowo przenosząc mało istotne serwery testowe. Jeśli stwierdzą, że taki zakres funkcjonalny im wystarczy, to mogą adaptować technologię w kierunku przenoszenia środowisk produkcyjnych na platformę Citriksa.

Pamiętajmy o tym, że VMware ma w swojej ofercie darmowe rozwiązania – ESX 3.5i oraz VMware Server – do wirtualizacji serwerów, które w momencie udostępnienia nie przyczyniły się do zatrzymania czy spadku sprzedaży. Podsumowując, VMware będzie sprzedawał się doskonale, bo to doskonała technologia. Citrix prawdopodobnie znajdzie miejsce w mniejszych firmach nastawionych na oszczędności, z małymi budżetami IT, gdzie będzie liczyła się tylko konsolidacja bez dodatkowych usług wspierających”, uważa Raćkowicz.

Nowe funkcje
Najważniejsze funkcje, dostępne w nowej wersji XenServer to między innymi:

  • Mechanizmy centralnego zarządzania, umożliwiające administrowanie serwerami fizycznymi i wirtualnymi.
  • Opcje łatwej konfiguracji i administrowania: pozwalają wykorzystać interfejs z kreatorem konfiguracji oraz umożliwiają wyszukiwanie oparte na modelu Web 2.0, oferując wbudowane samouczki, które przyspieszają szkolenie nowych administratorów.
  • Zintegrowany mechanizm zarządzania pamięcią masową: oferuje wbudowane funkcje zarządzania woluminami logicznymi hostów oraz dynamicznej obsługi wielu ścieżek.

Nowy XenServer umożliwia wdrożenie środowiska wirtualizacji klasy korporacyjnej oraz centralnego zarządzania bez ponoszenia kosztów początkowych. Ci, którzy zainwestowali już w droższe platformy wirtualizacji, uzyskają alternatywne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przy modernizacji lub rozbudowie dotychczasowych systemów. XenServer będzie również jednym z głównych elementów platformy do wirtualizacji aplikacji Citrix XenApp.

Nową, bezpłatną wersję XenServer będzie można pobrać ze strony internetowej Citrix Systems pod koniec marca br. Klienci, którzy zechcą skorzystać z bardziej zaawansowanych mechanizmów zarządzania wirtualizacją, będą mogli kupić produkty z nowej serii Citrix Essentials for XenServer.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ