Citrix i Intel przygotują wspólne rozwiązanie do wirtualizacji

0

Citrix poinformował, że przygotowuje nowatorskie rozwiązanie do wirtualizacji aplikacji i desktopów zoptymalizowane pod kątem procesorów Intel Core 2 (komputery stacjonarne) i oraz Intel Centrino (notebooki) z technologią Intel vPro.

W ramach umowy podpisanej z Intelem, Citrix zapowiada, że opracuje całkiem nowe rozwiązanie do wirtualizacji, które poprawi proces dostarczania aplikacji i całego pulpitu użytkownika oraz usprawni zarządzanie. Rozwiązanie pozwoli korzystać z wirtualizacji desktopów zarówno stacjonarnym, jak i mobilnym użytkownikom. Produkt jest przygotowywany na potrzeby dużych firm, dlatego w ramach projektu firmy zaoferują również scentralizowany system zarządzania, mechanizm dostarczania działający na poziomie sprzętu oraz dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń.

„Platforma Intel Centrino jest obecnie używana w 80-90% firmowych notebooków, więc Intel był naturalnym wyborem. Poza tym platforma Intela ma kilka mechanizmów zabezpieczeń, których AMD obecnie nie ma. Jakkolwiek, w naszej współpracy z Intelem nie ma mowy o wyłączności. Patrząc na naszą długą i bliską współpracę z AMD na polu wirtualizacji serwerów, należy zakładać, że w przyszłości rozszerzymy ją również na urządzenia klienkcie”, powiedział Ian Pratt, wiceprezes Citriksa odpowiedzialny za dział zaawansowanych produktów wirtualizacyjnych.

Sercem nowego rozwiązania jest hypervisor Xen zoptymalizowany pod kątem wykorzystania funkcji sprzętowego wsparcia wirtualizacji oferowanych przez procesory Intela. W efekcie współpracy ma powstać nowy hypervisor przeznaczony do działania na urządzeniach klienckich (ang. client hypervisor). Zostanie on udostępniony producentom komputerów osobistych oraz dużym korporacjom. Albowiem efektem współpracy ma być hypervisor, który będzie dostarczany jako wbudowany komponent nowych komputerów stacjonarnych i notebooków, a także możliwy do zainstalowania na starszych komputerach. Dell planuje poddać to rozwiązanie procesowi certyfikacji na swoich komputerach, a już teraz wspiera od strony inżynieryjnej projektowanie i testowanie tej nowej technologii.

Nowe rozwiązanie umożliwi przesyłanie pulpitu i aplikacji użytkownika bezpośrednio do wirtualnej maszyny działającej na urządzeniu końcowym. Ta nowa technologia powstanie w ramach inicjatywy Project Independence. Citrix zapowiada, że Project Independence, zawierający m.in. kliencki hypervisor, będzie dostępny w drugiej połowie 2009 roku.

Wirtualny desktop po stronie użytkownika
W obecnie stosowanych technologiach do wirtualizacji desktopów środowisko użytkownika (wirtualna maszyna) oraz aplikacje są uruchamiane po stronie serwera. Citrix zrealizuje inne podejście – pulpit użytkownika będzie wczytywany do komputera i na nim uruchamiany wraz z aplikacjami. To pozwoli korzystać z większej wydajności, w pełni wykorzystać możliwości kart graficznych i zachować mobilność użytkowników, którzy nie zawsze mają połączenie z siecią. Jednocześnie administratorzy zachowają możliwość scentralizowanego zarządzania. Nowe rozwiązanie przyczyni się do zwiększenie bezpieczeństwa pracy mobilnych użytkowników i zredukuje koszty zarządzania mobilnymi urządzeniami.

Nowa platforma będzie zoptymalizowana pod kątem technologii Intel Pro, która oferuje szereg funkcji zdalnego zarządzania i ochrony komputera. W przypadku urządzeń z technologią vPro administrator może zdalnie rozwiązywać różne problemy, nawet jeśli nie uruchamia się system operacyjny.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ