Citrix goni VMware’a

0

Redakcja serwisu Virtualfocus przeprowadziła jedno z pierwszych w Polsce badań dotyczących popularności rozwiązań wirtualizacji serwerów, desktopów i aplikacji, a także udziału poszczególnych dostawców na tym rynku. Badanie przeprowadzono na grupie ok. 100 osób reprezentujących firmy korzystające lub planujące korzystanie z rozwiązań wirtualizacji – uczestników zorganizowanej przez firmy DNS Polska i Alterkom konferencji „Razem lepiej”, której serwis Virtualfocus był patronem medialnym.

Spośród ankietowanych firm aż 63,2% korzysta z rozwiązań do wirtualizacji serwerów. Wśród nich największą popularnością cieszą się rozwiązania firm VMware (83,3%) oraz Microsoft (38,3%). 21,6% badanych korzysta z oprogramowania firmy Citrix, zaś 13,3% wykorzystuje rozwiązanie Linux Kernel-based Virtual Machine (13,3%). Jednocześnie aż 72,6% ankietowanych chce kontynuować inwestycje w rozwiązania wirtualizacji serwerów, z czego 62,3% rozważa kupno systemu firmy Citrix, 36,2% – VMware, a 24,6% – Microsoft. Tylko nieliczni planują wykorzystać rozwiązania bazujące na Linux KVM.

Rynek wirtualizacji aplikacji w ogromnej przewadze należy do firmy Citrix – spośród firm stosujących tego typu rozwiązania (51,1% spośród wszystkich ankietowanych) aż 84,8% korzysta z systemu XenApp lub jego poprzednich wersji, 21,7% rynku należy do firmy Microsoft, zaś 13% – VMware. Inwestycje w rozwiązania wirtualizacji planuje kontynuować 42,1% ankietowanych firm, z czego aż 92,5% chce wdrożyć rozwiązania firmy Citrix, a dla firm Microsoft i VMware pozostaje tylko 7,5% tego rynku.

Najmłodsza na tym rynku wirtualizacja desktopów także zyskuje zwolenników. Korzysta z niej już 26,6% ankietowanych, a planuje wdrożyć – aż 60%. W tej chwili największą popularnością cieszą się rozwiązania firm Microsoft (66,7%) i Citrix (33,3%). Rozwiązania firmy VMware mają 20,8% tego rynku, zaś systemy Linux KVM – 4,1%. Zdaniem ankietowanych te wyniki mogą się jednak znacznie zmienić – aż 60% z nich chce zainwestować w rozwiązanie Citrix XenDesktop, a firmom VMware i Microsoft pozostawić odpowiednio po 15,8% i 14% tego rynku.

Ankietowanych spytaliśmy także o to, jaki wpływ ma cena rozwiązań do wirtualizacji (bądź ich darmowa dostępność) oraz poziom wsparcia technicznego. Badanie pokazało, że ponad połowa firm (55,8%) korzysta z bezpłatnych rozwiązań do wirtualizacji (dominuje VMware 73,1%; Xen – 15,4%, Hyper V – 11,5%).

Żadna z firm nie wskazała odpowiedzi, że najważniejsza jest dla niej cena, przez co decyduje się na najtańsze i nawet niesprawdzone oprogramowanie do wirtualizacji. Połowa firm powiedziała, że decyduje się na wykorzystanie bezpłatnych, ale sprawdzonych produktów do wirtualizacji, ponieważ nie potrzebuje takich zaawansowanych funkcji jak live migration, wysoka dostępność czy przywracanie po awarii. Druga połowa firm twierdzi, że cena rozwiązań wirtualizacyjnych nie ma dla nich większego znaczenia, zaś zdecydowanie ważniejsze są niezawodność rozwiązania potwierdzona wdrożeniami w środowisku produkcyjnym oraz wsparcie przed- i posprzedażne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ