Cisco: pamięć też zwirtualizujemy

0

Zaprezentowana miesiąc temu przez Cisco koncepcja budowy centrum danych Unified Computing System została zaktualizowana o nowe komponenty, w tym wirtualizację pamięci masowych. Twórcy tej technologii zaprezentowali także wyniki testów wydajnościowych.

Jedną z kluczowych własności systemu Cisco Unitied Computing Systems (pisaliśmy o nim w artykule „Cisco prezentuje swoje serwery blade”), na którą chcieli wskazać jego twórcy, jest możliwość znacznie szerszej skalowalności, niż w dostępnych do tej pory rozwiązaniach. Cisco zaprezentował nowy moduł Memory Extension, dzięki któremu możliwe jest elastyczne skalowanie nie tylko procesorów czy przepustowości łączy dla zadań wejścia-wyjścia, ale także pamięci. W oferowanych przez Cisco w ramach UCS serwerach kasetowych zainstalowane są procesory Intel Xeon 5500, które pozwalają na wirtualizowanie dostępu do modułów pamięci (tradycyjnie na każdy procesor musi przypadać określona liczba modułów DIMM). Moduł Memory Extension dzieli każdy moduł DIMM na wirtualne cztery, dając w ten sposób możliwość bardziej elastycznego zarządzania pamięcią serwera. Warto też zaznaczyć, że do tej operacji można wykorzystać tradycyjne serwerowe moduły DIMM.

Przedstawiciele Cisco zaprezentowali także wyniki testów wydajnościowych dla platformy Cisco UCS. W testach SPECfp i SPECint (wykonanych na platformie SLES 11) uzyskano odpowiednio wyniki 194 i 239. W benchmarku SPECjbb na platformie Windows 2008 i Oracle JRockit uzyskano wynik 556792. W teście SPEComp na platformie RHEL 5.3 uzyskano wynik 234996 / 43593. Pełne wyniki tych testów już wkrótce mają być dostępne na stronie www.spec.org. Dodatkowo przeprowadzono test przy pomocy benchmarku VMmark na platformie VMware ESX build-151628, gdzie uzyskano wynik 24,14 przy obciążeniu 17 zadaniami (tile). Także wyniki testów w środowisku VMware mają być dostępne już wkrótce na stronie www.vmware.com/products/vmmark/results.html.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Cisco chcieli też rozprawić się w mitami, które przez ostatni miesiąc powstały wokół rozwiązania Cisco UCS. Wskazano przede wszystkim na to, że dzięki UCS administratorzy zyskują dodatkową kontrolę nad całym środowiskiem IT, a nie tracą ją (możliwe jest elastyczne dokonywanie zmian dzięki narzędziom do zarządzania zarówno fizycznym sprzętem, jak i wirtualnymi maszynami). Podkreślono także, że do wdrożenia rozwiązania UCS nie trzeba pozbywać się dotychczas wykorzystywanego w centrum danych sprzętu, ponieważ – dzięki współpracy z partnerami dla tego projektu (których lista zresztą cały czas rośnie) – w ramach infrastruktury UCS będzie można wykorzystywać także rozwiązania innych producentów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ