Chmura rozwiązaniem problemów rozproszonych firm

0

Łatwość dostępu do rozwiązań oferowanych za pośrednictwem chmury obliczeniowej sprawia, że nabierają one dużego znaczenia w organizacjach złożonej strukturze, wielu oddziałach lub licznych zespołach pracowników terenowych.

Wśród potencjalnych efektów związanych z wykorzystaniem modelu publicznej chmury obliczeniowej najczęściej wymieniane są aspekty kosztowe, a także zwiększenie elastyczności środowisk i rozwiązań informatycznych opartych na takim modelu. Dla rozproszonych organizacji biznesowych wyjątkowo cenna może okazać się jednak łatwość dostępu do rozwiązań chmurowych. Zamiast bowiem budować rozległą sieć wewnętrzną, która połączy rozproszone po kraju lub świecie placówki, wystarczy sięgnąć po – obsługiwane za pośrednictwem przeglądarki internetowej, bądź dedykowanych aplikacji – rozwiązania oferowane w modelu publicznej chmury obliczeniowej.

Wsparcie pracy zdalnej i gromadzenia danych
Usługi świadczone w modelu cloud opierają się na powszechnej infrastrukturze internetowej. O ile sam dostęp do poszczególnych narzędzi oraz zasobów jest uwarunkowany m.in. polityką bezpieczeństwa i zapisami licencyjnymi, to do efektywnego używania rozwiązań chmurowych wystarczy zwykle typowy komputer lub urządzenie mobilne wyposażone w dostęp do Internetu. Fakt ten czyni z usług chmurowych ciekawe rozwiązanie dla wszystkich organizacji potrzebujących narzędzi wspierających pracę zespołową, projektową oraz działania operacyjne w terenie.

Ułatwieniem dla zespołów zdalnych oraz tych, pracujących w terenie, będą również nowoczesne narzędzia komunikacyjne – komunikatory tekstowe oraz platformy wideokonferencyjne – oraz rozwiązania pozwalające na jednoczesną pracę wielu użytkowników z jednym dokumentem lub harmonogramem. Dostępna publicznie chmura obliczeniowa staje się naturalnym sposobem na wdrożenie takich narzędzi. W modelu chmurowym nie brakuje też rozwiązań – także tych, dostosowanych do wymagań specyficznych dla biznesu – pozwalających użytkownikom łatwo przechowywać i współdzielić pliki, budować bazy wiedzy oraz utrzymywać ciągłość procesów związanych z obiegiem informacji lub decyzyjnością.

Łatwiejszy dostęp do narzędzi biznesowych
Na rynku dostępny jest też szereg, oferowanych za pośrednictwem chmury, wyspecjalizowanych aplikacji wspierających konkretne procesy biznesowe. Odpowiedniki wybranych funkcji systemów typu ERP oferują w modelu chmurowym zarówno dostawcy najpopularniejszych rozwiązań, jak i mniejsze, często niszowe firmy. Zastosowanie takich rozwiązań w powiązaniu z systemami centralnymi pozwala na usprawnienie procesów realizowanych w rozproszonych strukturach. Potencjalnie pozwala też na zmniejszenie kosztów wykorzystania oprogramowania w porównaniu z koniecznością zakupu dodatkowych licencji systemu centralnego. W modelu cloud dostępne są dziś także kompleksowe systemy klasy ERP – i to zarówno rozwiązania największych światowych producentów, jak: Microsoft, Oracle, SAP, IFS, Infor, czy Salesforce, jak i dostawcy lokalni, w tym: InsERT, Macrologic, czy Soneta.

Platforma cloud computing może z powodzeniem pełnić również rolę platformy pośredniczącej w wymianie danych pomiędzy systemem wspierającym zarządzanie wykorzystywanym przez lokalną spółkę mniejszym z korporacyjnym środowiskiem ERP używanym w spółce centralnej. W podobny sposób chmura obliczeniowa może być wykorzystywana też na potrzeby rozwiązań stanowiących rozszerzenie centralnego rozwiązania – i zapewniających, przykładowo, pracownikom oddziałów terenowych dostęp tylko do potrzebnych im funkcjonalności. Chmura ułatwia też centralizację danych zarządczych.

Scentralizowane bezpieczeństwo
Warto wspomnieć też o dostępnych w modelu cloud platformach wspierających bezpieczeństwo IT. W czasach wysokiej zmienności danych, zróżnicowanych kanałów dostępu do narzędzi oraz informacji, a także postępującej eskalacji zagrożeń IT potrzebne staje się zastosowanie systemów pozwalających precyzyjnie śledzić wszelkie operacje na danych – niezależnie od tego, czy są realizowane w ramach lokalnej infrastruktury informatycznej, poprzez chmurę obliczeniową, czy w ramach rozwiązań mobilnych. Środowisko cloud w tym kontekście zapewniać ma niezbędną uniwersalność, skalowalność i skalę użycia na potrzeby analizy poszczególnych zbiorów danych.

Mówiąc o bezpieczeństwie należy wspomnieć również o kwestii ochrony danych i dostępu do usług cloud. Fakt, że usługi chmury publicznej opierają się na centrach danych dostawców oraz globalnej infrastrukturze internetowej może stanowić zarówno dodatkowe źródło korzyści, jak i ryzyka biznesowego. O ile bowiem dostawcy narzędzi opartych na modelu cloud najczęściej dysponują własnymi lub dzierżawionymi centrami danych zapewniającymi poziom bezpieczeństwa nieosiągalny dla wielu przedsiębiorstw, tak używając rozwiązania chmurowe na dużą skalę należy pamiętać, że każda przerwa w dostępie do Internetu może uniemożliwić pracownikom realizację swoich obowiązków.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ