Chmura prywatna od ręki

0

IT Focus rozmawia z Andrzejem Grabowskim, Solution Architect w HP Polska, o chmurze prywatnej oraz rywalizacji z Amazonem .

Co wyróżnia ofertę HP w zakresie rozwiązań do tworzenia środowiska cloud?

Chmura prywatna HP

Jesteśmy producentem, który posiada szerokie portfolio produktów przeznaczonych do budowy środowiska cloud, w tej grupie znajduje się oprogramowanie do zarządzania i optymalizacji usług. To ważne, bowiem chmura sama się nie utrzyma, potrzebuje specjalnych narzędzi do optymalizacji wykorzystania zasobów. HP umożliwia też stosowanie różnych wirtualizatorów – Vmware, Hyper-V czy coraz bardziej popularnych produktów Open Source. W przeciwieństwie do naszych konkurentów nie skupiamy się na pojedynczych obszarach. Nie można postrzegać chmury jedynie poprzez pryzmat systemu operacyjnego czy sieci. W przypadku produktów sieciowych nie ma praktycznie możliwości optymalizacji energetycznej. Można ją natomiast uzyskać w centrum danych – zasilanie czy koszty chłodzenia.


Providerzy zarzucają Wam, że sprzedajecie stare usługi w nowym opakowaniu. Czy to prawda?

Chmura to dotychczasowa infrastruktura sprzedawana w nowym modelu usługowym. Portale internetowe funkcjonują już od kilkunastu lat. Niemniej wciąż jesteśmy na etapie, kiedy nie można dokonać migracji rozwiązań działających w środowisku Microsoft do Open Source. Nie ma także możliwości przeniesienia online maszyny wirtualnej z VMware do Hyper V. Dlatego HP pracuje nad Cloud OS. To otwarta platforma służąca do zarządzania, która dzięki wykorzystaniu technologii Open Stack umożliwia przenoszenie obciążeń, uproszczenie instalacji i rozszerzenie zarządzania. Tym samym dążymy do unifikacji chmury.
Koncepcja chmury powstała dzięki możliwości efektywnego zarządzania dotychczasową infrastrukturą oraz istniejącymi zasobami. Providerzy doszli do wniosku, że mogą uwolnić niewykorzystane zasoby i je współdzielić. Dokładnie w ten sposób działa Amazon, który sprzedaje niewykorzystaną moc. Usługodawca dąży do tego, żeby uzyskać jak najwyższy współczynnik korzystania z tej samej infrastruktury przez liczbę użytkowników. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku operatorów telefonii komórkowej. Niemniej, aby uzyskać optymalne rezultaty, środowisko musi być zintegrowane i łatwo skalowalne.

Czy oferta Amazon w zakresie usług cloud stanowi poważną konkurencję dla HP?

HP preferuje odmienne podejście do klienta aniżeli Amazon, który nie gwarantuje klientom dostępności – systemy mogą znikać, ulec awarii itp. Amazon posiada nadmiar mocy ze względu na swoją działalność e-commerce. To co im zostaje, sprzedają klientom. To nie jest rywalizacja na tym samym poziomie. HP poszukuje partnerów biznesowych, blisko współpracujemy np. z SAP. To trochę jak rywalizacja na rynku telefonii mobilnej, gdzie występują usługi postpaid i prepaid. Nasz model zbliżony jest to postpaid, gdzie klient płaci z góry i nie obawia się o jakość usług czy gwarancję dostępności. Amazon przypomina dostawcę prepaid, wielki supermarket, który sprzedaje produkt i nie interesują go dalsze losy klienta.
HP nie może też współdzielić zasobów biznesowych, ze względu na naszą specyfikę pracujemy 24 godziny na dobę. Kiedy Chińczycy kładą się spać, Amerykanie rozpoczynają pracę. Natomiast gro klientów Amazona pochodzi z Ameryki Północnej.
Niemniej, nie możemy przechodzić zupełnie obojętnie wobec dostawców takich jak Amazon. W najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z lawinowym przyrostem danych. Część z nich znajdzie się na serwerach Amazona, inne na HP czy innych dostawców. Jesteśmy przekonani, że chmura będzie konsolidować dane. Stąd pojawią się wyzwania związane z optymalnym wykorzystaniem mocy, dystrybucją oprogramowania. Chcemy uczestniczyć w tej grze, dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie możliwości.

Cloud computing zabija sprzedaż niektórych urządzeń. Gdzie należy szukać utraconych zysków?

To prawda, że cloud zabija sprzedaż niektórych systemów. Niemniej wszystkie model zwiększające efektywność działają w ten sam sposób. Tak było chociażby w XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej. To trend, którego nie powstrzymamy. W jaki sposób rekompensować straty? Należy tworzyć efektywniejsze rozwiązania lub takie, które ułatwiają migrację do nowego środowiska. HP to właśnie robi.
Mówimy do naszego klienta – nie kupuj klocków i nie zastanawiaj się jak zbudować dom. Otrzymasz gotowe rozwiązanie w postaci chmury prywatnej, a potem możesz ją rozbudować i przejść do nowego modelu. Ta sama infrastruktura, te same zestawy narzędzi, tylko inaczej użyte, pozwalają świadczyć usługi chmury prywatnej lub publicznej.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ