Benchmark procesorów w wirtualnym środowisku

0

Serwis Anandtech przygotował vApus Mark I, narzędzie do testowania wydajności procesorów przy wirtualizacji serwerów i opublikował testy porównawcze dla kilku najlepszych procesorów serwerowych. Jest to pierwsze tego typu narzędzie przygotowane przez niezależną firmę i obsługujące wszystkie popularne hypervisory, w tym VMware ESX, Citrix XenServer oraz Microsoft Hyper-V.

Dotychczas branża mogła korzystać z dwóch narzędzi do testowania wydajności wirtualizacji: VMware VMmark oraz Intel vConsolidate. Wyniki dostarczane przez te narzędzia przedstawiają, zdaniem wielu ekspertów, niewielką wartość, ponieważ nie są reprezentatywne dla aplikacji wykorzystywanych w praktyce. Poza tym otrzymane wyniki są wykorzystywane głównie w celach marketingowych.

vApus Mark I ma dostarczyć wiarygodnych wyników, które pomogą firmą w podjęciu trafnego wyboru podczas zakupu serwerów do obsługi wirtualnego środowiska. Benchmark został przygotowany przez grupę badawczą Sizing Server Lab. Jego zadaniem jest porównywanie wydajności różnych procesorów w środowisku wirtualnym, obsługującym wirtualne maszyny z systemem Windows. W przygotowaniu jest już kolejna wersja programu, która będzie uwzględniała również testy z systemem Linux.

Autorzy opublikowali już wyniki testów dla trzech procesorów (Intel Xeon 5570, Xeon 5450 oraz AMD Opteron 8389). Na platformie testowej uruchomiono VMware ESX 3.5 oraz cztery wirtualne maszyny, każdej przydzielającej cztery wirtualne procesory i 4 GB RAM. Uruchomiono w nich m.in. bazę danych SQL Server 2008 x64 w Windows Server 2008 oraz bazę danych Oracle 10G.

Wyniki testów znacznie odbiegają od tych otrzymanych z wykorzystaniem VMware VMmark. Najistotniejszym spostrzeżeniem jest, że czterordzeniowe procesory Xeon Nehalem są niewiele szybsze niż Opterony (VMmark pokazywał, że procesory Intela są dużo szybsze).

Więcej informacji: http://it.anandtech.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ