Zunifikowana pamięć masowa – rozwiązanie dla nowoczesnego centrum danych

0

Eksplozja cyfrowych danych powoduje, że temat wyboru pamięci masowej jest stale aktualny. Optymalizacja kosztów, łatwe zarządzanie oraz niezawodność systemu – to cechy, których poszukują administratorzy przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Dla wielu z nich ciekawym wyborem może być zunifikowana pamięć masowa.

Dlaczego zunifikowana pamięć masowa jest ważna dla środowiska pamięciowego?

Dedykowana, zunifikowana pamięć masowa jest niedroga, łatwa w użyciu i umożliwia szybkie współdzielenie plików. Maskuje złożoność macierzy RAID i systemów zarządzania woluminami poprzez integrowanie ich ze swoim narzędziem administracyjnym. Przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny ułatwia pracę administratorom i jest preferowanym sposobem zarządzania dużymi środowiskami.
Urządzenia zunifikowanej pamięci masowej oferują funkcję kopii migawkowych do odzyskiwania plików przez sieć, protokół NDMP (Network Data Management Protocol) do tworzenia kopii zapasowych, dostęp do katalogów za pośrednictwem protokołów CIFS i NFS oraz ustawianie limitów przestrzeni dyskowej według użytkownika, grupy i drzewa katalogów. Ponadto, zapewnia zabezpieczanie danych poprzez skanowanie antywirusowe, system plików WORM, a także technologię „thin provisioning”, która pozwala na dynamiczne przydzielanie wirtualnej przestrzeni dyskowej.
Najnowsze systemy zapewniają też deduplikację danych, która maksymalizuje wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej, zatrzymywanie pracy dysków w celu ograniczenia zużycia energii oraz liniowe skalowanie pojemności poprzez rozszerzanie systemu plików podczas działania systemu. Zunifikowana pamięć masowa umożliwia efektywne współdzielenie plików w środowisku SAN. Wszystkie te funkcje ewoluują z biegiem czasu, potwierdzając elastyczność „unified storage”, która może adaptować się do zmiennych wymagań użytkowników.

Podstawowe cechy zunifikowanej platformy pamięci masowej

Tym, co wyróżnia systemy pamięciowe „unfied storage” spośród innych rozwiązań, to:
1. Łatwość zarządzania. Interfejs administracyjny jest zintegrowany i obsługuje: macierze RAID, zarządzanie woluminami, tworzenie systemu plików, rozszerzanie woluminów oraz technologię „thin provisioning”. Zamiast oddzielnych platform pamięciowych, takich jak NAS do przechowywania plików oraz dyskowa macierz RAID do dostępu blokowego, pamięć zunifikowana łączy oba tryby w jednym urządzeniu. To samo urządzenie można też wykorzystać jako pamięć plikową lub blokową, w zależności od potrzeb. Wstępna konfiguracja usług plikowych dla wszystkich protokołów zajmuje mniej niż cztery godziny. Nie potrzeba specjalnie wyznaczonego administratora do konfigurowania, wdrażania i konserwowania platformy. Standardem są kreatory ułatwiające konfigurowanie systemu.

2. Szybkie i łatwe skalowanie. Choć zunifikowana pamięć masowa była uważana za rozwiązanie pamięciowe warstwy drugiej, teraz coraz częściej trafia do centrów danych jako alternatywa dla pamięci SAN. Niektóre aplikacje oparte na SAN obecnie używają zunifikowanej pamięci masowej jako standardowej platformy pamięciowej ze względu na zaawansowane funkcje oprogramowania. Na przykład serwery pocztowe z funkcją odzyskiwania pojedynczej skrzynki oraz bazy danych SQL pozwalają na wykonywanie szybkich testów z wykorzystaniem kopii migawkowych bez zakłócania pracy produkcyjnych zbiorów danych. Wprowadzono również obsługę serwerów wirtualnych, aby ograniczyć liczbę serwerów fizycznych oraz różnych poziomów RAID na potrzeby różnych aplikacji. Od niedawna przeprowadza się też konsolidację serwerów/pamięci masowej z wykorzystaniem zaawansowanej wirtualizacji.

3. Niezawodność i wysoka dostępność. Aby zapewnić wysoką dostępność usług, zunifikowana pamięć masowa musi działać albo w trybie HA (aktywna/aktywna), albo N+1 (aktywna/pasywna). Rzeczywista niezawodność rzędu 99,999 proc. jest niezbędna w celu spełnienia standardów centrum danych. Przekłada się to na 5 minut przestojów w ciągu roku.

4. Serwisowalność i wsparcie. Popyt na uniwersalny dostęp przez korporacyjną sieć VPN wymaga, aby dane były dostępne przez cały czas. Tradycyjny model wsparcia „od 9 do 17” nie spełnia tych wymagań. Standardem jest całodobowe wsparcie przez 365 dni w roku.
Zunifikowana pamięć masowa – standard przyszłości
Nie ulega wątpliwości, że w tym roku wiele firm z ograniczonym budżetem IT będzie miało problemy z zaopatrzeniem się w pamięć masową, która spełni ich potrzeby. Platforma zunifikowanej pamięci masowej sprawdza się w bieżącym środowisku ze względu na niższe wstępne nakłady kapitałowe oraz względnie niskie koszty operacyjne. Początkowe, niewielkie wdrożenie można rozbudowywać z biegiem czasu. Platforma umożliwia też współdzielenie zasobów, łącząc pamięć plikową i blokową na użytek różnych aplikacji. Pamięć zunifikowana posiada niską barierę wejścia i nadaje się do różnych typów projektów IT. Warto zatem zastanowić się nad wykorzystaniem jej jako część infrastruktury centrum danych.

Tomasz Jangas, Senior Solutions Consultant, Hitachi Data Systems Poland

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ