Wprowadzamy nową jakość do serwerów NAS

0

IT Focus rozmawia z Mariuszem Szulem VAR Account Manager w firmie Netgear o zmianach a rynku serwerów NAS oraz nowej ofercie producenta


W jaki sposób najnowsza oferta Netgeara zmieni rynek systemów NAS dla MSP?

W ostatnim czasie wprowadziliśmy zupełnie nowy produkt ReadyDATA 5200 przeznaczony głównie do wirtualizacji środowisk informatycznych oraz serie desktopowych ReadyNAS 100, 300 i 500. Nowa generacja hardware’u z zastosowaniem najnowszych procesorów Intel Atom Dual Core lub Marvell Armada wraz ze zwiększoną w stosunku do konkurencji niemal dwukrotnie ilością pamięci RAM pozwala na osiągnięcie wyróżniających się na rynku wydajności i efektywności urządzeń Netgear.
Dzięki nowemu systemowi plików BTRFS lub ZFS oraz unikalnemu systemowi operacyjnemu wprowadzamy do mniejszych systemów technologie, które dotychczas były zarezerwowane głównie dla bardzo dużych rozwiązań. Elastyczne rozbudowywanie pojemności bez konieczności przerywania pracy urządzenia, stosowanie dysków SATA i SSD, nieograniczona ilość snapshotów, thin provisioning, iSCSI, Real-Time Anti-Virus i zarządzanie z poziomu chmury są teraz dostępne w urządzeniach kosztujących nawet mniej niż 1000 USD. Z kolei w systemach ReadyDATA możliwość budowania woluminów z dysków SAS oraz dodatkowo blokowa replikacja wykorzystująca mechanizmy deduplikacji połączone z możliwością zarządzania z poziomu chmury pozwalają na zwiększenie efektywności systemów wirtualizacji, archiwizacji czy backupu. To wszystko w połączeniu z 5 letnią gwarancją w systemie door-to-door i bezpłatnym serwisem NBD dla wybranych produktów pozwala nam mówić, że do produktów dla MSP wprowadzamy jakość enterprise.

A jak wygląda współpraca serwerów NAS z systemem monitoringu IP ?

Na naszych nowych urządzeniach istnieje możliwość zrealizowania elastycznej platformy obsługującej monitoring IP za pomocą preinstalowanego oprogramowania, dzięki czemu budowa systemu monitoringu może sprowadzać się do zakupu odpowiedniej ilości wybranych kamer, switchy Netgear PoE do ich zasilania i komunikacji oraz odpowiedniej pojemności Netgear ReadyNAS. Dodatkowo otrzymujemy możliwość konfiguracji i zarządzania takim systemem z dowolnego miejsca i dowolnej przeglądarki na świecie.

Jakie kryteria, oprócz cenowego, najczęściej decydują o wyborze systemu NAS?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Cena zazwyczaj bywa podstawowym kryterium wyboru, zwłaszcza w sektorze MSP. Niestety często okazuje się kryterium błędnym. System NAS kojarzony jest głównie z magazynem danych i stosuje się przeliczenie kosztów 1TB pojemności. Tymczasem warto postawić pytanie: po co właściwie potrzebujemy NAS, skoro magazyn danych można praktycznie w nieskończoność powielać na różnego rodzaju nośnikach, począwszy od dysków twardych na nośnikach USB czy CD kończąc. NAS to nie tylko pojemność, magazyn danych i system RAID. Aktualny poziom rozwoju technologicznego systemów NETGEAR ReadyNAS i ReadyDATA zawiera o wiele więcej funkcjonalności. Kryteria wyboru NAS powinny wynikać przede wszystkim z potrzeb systemu, do jakiego urządzenie będzie zastosowane oraz potrzeb jego użytkownika. Przed dokonaniem wyboru zawsze warto zastanowić się ile realnie może nas kosztować utrata źle zabezpieczonych danych czy ile przyjdzie zapłacić za ręczne odtworzenie danych księgowych i zarchiwizowanych elektronicznie projektów? Dlatego przy wyborze systemu NAS warto pomyśleć o takich parametrach jak: możliwość zdalnego dostępu, konfiguracji i zarządzania, wykonania zdalnego backupu oraz szybkiego odtworzenia utraconych danych. Ważne są również kryteria wydajnościowe, zwłaszcza dla urządzeń obsługujących systemy wirtualizacji czy bazy danych, gdzie istotna jest kwestia szybkiego odczytu i zapisu danych. Warto, aby w takim systemie była możliwość stosowania szybkich dysków SSD czy SATA jako buforów wejściowych i wyjściowych oraz jednocześnie dysków dużych pojemności SATA. Obok możliwości technologicznych równie istotne są sprawy związane z serwisowaniem urządzenia.

Jakie błędy najczęściej popełniają klienci przy zakupie serwerów NAS?

Nagminne jest stosowanie dysków desktopowych lub regenerowanych w urządzeniach NAS pracujących w systemie ciągłym. Nieuchronnie prowadzi to do szybkiej awarii takich nośników a często złe skojarzenie idzie w kierunku producenta systemu NAS, zapominając o tym, że dyski były zakupione poza jego siecią sprzedaży. Ponadto częstszym błędem jest wspomniana wcześniej koncentracja na cenie za pojemność bez zastanawiania się nad potrzebami oraz dostępnymi funkcjonalnościami.

Czy cloud computing zachwieje rynkiem macierzy dyskowych przeznaczonych dla małego biznesu?

Cloud computing w mojej ocenie nie stanowi konkurencji dla macierzy dyskowych. Jest jednak ich dobrym uzupełnieniem. Opierając funkcjonowanie przedsiębiorstwa wyłącznie na usłudze cloud zupełnie tracimy kontrolę nad dostępem do danych i ryzykujemy przestój w pracy lub w najgorszym przypadku również ich utratę. Z kolei korzystając tylko z własnych zasobów dyskowych zgromadzonych w jednej lokalizacji ryzykujemy utratę danych w wypadku pożaru, powodzi, kradzieży. Dlatego dla zbudowania bezpiecznego, wydajnego i elastycznego systemu archiwizacji, backupu czy po prostu magazynu danych konieczne jest uzupełnianie się obydwu technologii. Nasze systemy wykorzystują cloud computing do poprawy bezpieczeństwa systemów używanych przez klientów. Opcja Disaster Recovery oferowana przez nasze rozwiązania ReadyDATA wykorzystuje cloud computing do zarządzania ciągłą replikacją danych pomiędzy lokalizacjami. Ponadto możliwe jest archiwizowanie najbardziej wrażliwych danych bezpośrednio w systemie Netgear Cloud. Dlatego uważamy, że rozwój usług cloud computing będzie postępował wraz z rozwojem technologicznym urządzeń typu NAS.

System ReadyDATA to próba wejścia Netgeara na rynek większych przedsiębiorstw. Jak rodzimi klienci przyjęli to rozwiązanie?

Od początku 2013 na świecie w ciągu pół roku sprzedaliśmy ponad 500 szt. urządzeń. To potencjalnie 120 000 TB pojemności sprzedanych przez Netgear. Na naszym rynku to rozwiązanie jest dostępne od końca 2012. RD5200 jest stosowana w 5 głównych obszarach rozwiązań: unified storage, disk-based backup and recovery, cloud-based backup and recovery, wirtualizacjia i IP Video Suveillance. Naszym zdaniem dzięki dobremu stosunkowi poziomu oferowanych możliwości do ceny jest to bardzo korzystna oferta dla polskich klientów. Mocno wierzymy w jej sukces również w Polsce bo to jedyne na rynku rozwiązanie, które oferuje tak liczne i zaawansowane technologicznie możliwości za tak niską cenę.

Dlaczego klienci poszukujący macierzy dyskowych powinni zainteresować się ofertą firmy Netgear?

Netgear jest liderem na rynku urządzeń typu NAS. Od 2008 roku sprzedał ponad 500 mln urządzeń tego rodzaju. W ciągu ostatnich 2 lat sprzedaliśmy ponad 1 milion TB pojemności. W najnowszym raporcie Gartner- “Market Share: Network-Attached Storage/Unified Storage, Worldwide, 2012” w segmencie NASów o wartości poniżej 5k$ Netgear zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości sprzedanych urządzeń (137 321 szt.) i obrotu (ok. 98,8 mln USD) co stanowi ok. 20% tego rynku wyprzedzając EMC, Della i HP. Konsekwentnie od 2010 roku utrzymujemy pierwsze miejsce w kategorii ilości wszystkich sprzedanych urządzeń NAS wyprzedzając tu EMC, NetApp, Dell i HP.
Wynika to z polityki nastawienia na rozwój zaawansowanej technologii dostępnej za przystępną cenę. Dla naszych klientów istotna jest również ciągła dbałość producenta o jakość urządzeń. ar ReadyNAS i ReadyDATA są fabrycznie testowane z dyskami jeszcze przed wysyłką z naszego magazynu. Dzięki temu możemy zaoferować klientom jedyną na rynku 5 letnią gwarancję na rozwiązanie biznesowe obejmującą również dyski twarde. Dodatkowo wybrane modele są objęte bezpłatną wymianą z dostawą na następny dzień roboczy . Wszystko to powoduje, że Netgear utrzymuje pozycję lidera. osiągając w 2012 roku 26% wzrost sprzedaży urządzeń w tym segmencie. Wierzymy, że nowe produkty również cieszyć się będą zainteresowaniem naszych klientów, również w Polsce.
.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ