Wirtualizacja pamięci masowych – badania DataCore

0

DataCore Software, dostawca oprogramowania do wirtualizacji pamięci masowych, przeprowadził ankietę wśród profesjonalistów IT. Jej Wyniki wykazały, że rozważają oni wirtualizację użytkowanych krytycznych aplikacji biznesowych, ale projekty te często są wstrzymywane przez koszty i problemy z uzyskaniem odpowiedniej wydajności.

Raport z przeprowadzonej już po raz trzeci ankiety „State of Virtualization Survey” wykazuje, że najczęściej poddawane konsolidacji są takie aplikacje jak SQL Server, Exchange, SharePoint, Oracle czy SAP. Jednocześnie problemy z włączeniem pamięci flash i dysków SSD do infrastruktury zniechęcają do wykorzystania tych szybkich nośników w wirtualnych środowiskach najbardziej wrażliwych na zbyt długie czasy reakcji oraz przy projektach wirtualizacji desktopów.

Główne wnioski z raportu:

• 44 proc. respondentów przyznało, że zbyt wysokie koszty związane z pamięciami masowymi były przeszkodą wpływającą na wirtualizację części ich zasobów. W 42 proc. ankietowanych firm uniemożliwiały też przeciwdziałanie spadkowi wydajności aplikacji.

• Ponad połowa respondentów (51 proc.) powiedziała, że budżety IT przeznaczone na pamięci masowe pozostały stabilne w 2013 r., jednak aż 20 proc. przyznało, że zostały zredukowane (w 2012 r. – tylko 14 proc.). Podczas gdy w 2012 r. w 38 proc. firm budżety przeznaczone na pamięci masowe wzrosły, w bieżącym roku takich firm jest już tylko 30 proc.

• Pamięci masowe wciąż stanowią największą część budżetów związanych z projektami wirtualizacyjnymi. Dotyczy to zarówno wirtualizacji serwerów, jak i desktopów. 52 proc. ankietowanych przyznało, że pamięci masowe stanowią ponad 25 proc. ich budżetu na wirtualizację.

• Firmy nie decydują się na rozwiązywanie problemów z infrastrukturą poprzez pamięci masowe dostępne w chmurze publicznej. Osiem na dziesięć z nich w ogóle nie korzysta z przestrzeni w chmurze publicznej, co jest to dość znaczące, szczególnie w kontekście ilości uwagi, która jest ostatnio poświęcana temu tematowi.

• Mimo ogromnej uwagi, którą branża przykłada do technologii pamięci flash, co drugi respondent przyznawał, że nie planuje użycia dysków SSD w prowadzonych projektach wirtualizacyjnych. Co więcej, blisko 60 proc. ankietowanych nie korzysta w ogóle z pamięci flash w swoich środowiskach pamięci masowych.

Ankieta „State of Virtualization Survey” została przeprowadzona w marcu 2013 r. 56 proc. respondentów reprezentowało firmy zatrudniające mniej niż 1000 pracowników, 23 proc. – od tysiąca do pięciu tysięcy pracowników, a 21 proc. – powyżej pięciu tysięcy. Wśród ankietowanych firm reprezentowanych było wiele branż, w tym usługi finansowe (11 proc.), służba zdrowia (12 proc.), sektor publiczny (13 proc.), przemysł (15 proc.), edukacja (13 proc.) i usługi IT (14 proc.).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ